Zakaz wwozu wieprzowiny

Ministerstwo Rolnictwa prosi osoby wjeżdżające do Irlandii, aby nie przewoziły na teren wyspy wieprzowiny, zarówno tej w stanie półsurowym, jak i wyrobów gotowych, co związane jest z rozwijającą się epidemią ASF.

W wielu miejscach na świecie, ale też w Europie zidentyfikowano ogniska choroby nazywanej afrykańskim pomorem świń (ASF), więc na wyspie należy wprowadzić środki bezpieczeństwa, co pozwoli zabezpieczyć rodzimych producentów wieprzowiny przed przeniesieniem się choroby do Irlandii. Minister Michael Creed, nie rozważa jeszcze możliwości zamknięcia irlandzkiego rynku przed wieprzowiną z krajów, w których występuje ASF, jednak ten środek bezpieczeństwa brany jest już pod uwagę, jako kolejna z możliwości.

ASF jest wirusem o dużej zakaźności, a obecnie doprowadził już do likwidacji milionów świń w Chinach, Kambodży, Wietnamie i Afryce, ale i setek tysięcy tuczników w niektórych częściach Europy. Ministerstwo Rolnictwa na bieżąco monitoruje sytuację, a i zaostrzyło środki kontrolne podczas transportu wieprzowiny na wyspę oraz żąda dodatkowych badań weterynaryjnych w przypadku importu wieprzowiny do Irlandii.

Jeżeli wirus dotrze do Irlandii, z całą pewnością trzeba będzie zlikwidować wszystkie hodowle świń, a to odbije się na ponad 300 producentach wieprzowiny, dodał Creed.

Ministerstwo Rolnictwa zaapelowało więc do osób wyjeżdżających za granicę, aby nie przywozili do kraju wieprzowiny w żadnej formie, bo nieświadomie mogą zakazić wyspę wirusem ASF. Dodatkowo urzędy celne na przejściach granicznych zostały upoważnione, by odbierać wyroby wieprzowe turystom wjeżdżającym na teren Irlandii, czyli z Polski kiełbaski jeż nie przywieziemy.

Z całą pewnością nie ma ograniczeń w przypadku wwozy wyrobów wieprzowych do sklepów, w tym polskich, jednak transporty są szczegółowo kontrolowane, a Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (FSAI), prowadzi kontrole i pobiera próbki do badań laboratoryjnych.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Agriculture

Podziel się:

Strach Trumpa ma wys
Piątek ze Studiem D
Translate »
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn