Zakaz wizyt domowych, a w trzech hrabstwach mamy 4 poziom ograniczeń

Jeżeli ktoś planował dzisiaj i w najbliższych dniach wizytę u znajomych, musi odłożyć ją na przynajmniej cztery tygodnie.

Od północy oficjalnie obowiązuje w całym kraju zakaz odwiedzin członków innego gospodarstwa domowego, jeżeli wizyta nie ma związku z istotnymi powodami, w tym pomocą lub zapewnieniem opieki. Co ważne, obowiązuje też zakaz spotkań przydomowych w ogrodach, więc i w tym przypadku należy zrezygnować z takich planów.

Krajowy zakaz odwiedzin i spotkań w domach, wprowadzony został przez rząd, by ograniczyć możliwość rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2, a wszystko w ramach działań prewencyjnych i zapobiegających wprowadzeniu wyższych poziomów ograniczeń na terenie całego kraju.

Od północy obowiązuje również czwarty stopień ograniczeń dla hrabstw Donegal, Cavan i Monaghan, co jest wynikiem dużej ilości zakażeń w tych regionach, ale i w związku z sytuacją epidemiologiczną, jaka panuje w Irlandii Północnej. Niestety wiąże się to z wieloma niedogodnościami, czyli zamknięte od dzisiaj będą m.in. zakłady usługowe i niektóre punkty sprzedaży detalicznej. Z całą pewnością nie będą zamykane sklepy spożywcze, ale bary, restauracje i puby, rządzić mają się całkiem innymi prawami.

Otóż w przypadku usług gastronomicznych zakazane jest przebywanie wewnątrz pomieszczeń, a o ile pub, bar lub restauracja, dysponują ogródkiem, może w nim przebywać maksymalnie 15 osób. Dozwolona jest nieograniczona sprzedaż „na wynos”.

Od poniedziałku w Donegal, Cavan i Monaghan w uroczystościach weselnych udział może wziąć maksymalnie sześć osób.

W obu przypadkach, czyli krajowego zakazu odwiedzin oraz 4 poziomu ograniczeń dla trzech hrabstw przygranicznych, środki bezpieczeństwa zdrowotnego obowiązywać mają przynajmniej do 10 listopada 2020 r.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: RTE

Polska-IE: Udostępnij
Arcybiskup krytykuje
Coveney optymistyczn
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian