Zakaz używania liter „Z” w Irlandii

W związku z tradycyjną paradą z okazji Dnia Zwycięstwa nad faszystowskimi Niemcami 9 maja odbędzie się w Irlandii demonstracja rosyjskojęzycznych mieszkańców Irlandii.

W tym dniu Rosjanie świętować będą kapitulację hitlerowskich Niemiec i wygrany bój ojczyźniany, ale organizatorzy parady zapowiedzieli, iż wprowadzili zakaz używania okrytej złą sławą litery „Z”, która stała się rosyjskim symbolem agresji na Ukrainę. Organizatorzy dodają, że to trudny rok dla wszystkich Rosjan na świecie, a i są oni postrzegani jednoznacznie, głównie jako agresorzy, więc nie powinno się w tym dniu dawać dodatkowych powodów do łączenia ich z postępowaniem, z którym większość z nich się nie zgadza.

Wcześniej zastanawiano się, czy tegoroczne obchody Dnia Zwycięstwa powinny się w ogóle odbywać, a chodziło o kontekst ukraiński, jednak Rada Rosyjskich Rodaków w Irlandii (CORC) i Immortal Regiment of Ireland zadecydowały, że coroczny wiec z okazji kapitulacji nazistowskich Niemiec powinien odbyć się również „w tym trudnym roku”.

Wprowadzono jednak pewne ograniczenia, w tym zakaz uwidaczniania na rosyjskich symbolach narodowych, ale też radzieckich, bo i one są używane podczas parady, litery „Z”, by nie wywoływać dodatkowych napięć społecznych.

Obie organizacje dodają, że manifestacja 9 maja będzie wiecem pokojowym oraz otwartym dla wszystkich osób z byłych państw Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Irlandzkie władze oświadczyły, że będą ściśle monitorować przebieg tej demonstracji, a Garda ma reagować, gdyby doszło do zachowań nieakceptowalnych społecznie.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Czy linie lotnicze z
Irish Rail szuka pra
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська