Zakaz reklamy fast food skierowanej do dzieci?

Powstająca właśnie nowa Komisja ds. Mediów otrzyma szerokie uprawnienia, w tym, będzie mogła zakazywać nadawania pewnych reklam, które kierowane są do wybranych grup społecznych.

Na pierwszy ogień, bo takie są zapowiedzi, może iść reklama związana ze śmieciowym jedzeniem, więc fast foody, mogą otrzymać zakaz reklamowania swoich produktów, o ile reklama, skierowana miałaby być do dzieci i młodzieży. O takie rozwiązanie postulowało wiele organizacji zajmujących się zdrowiem dzieci, nie wyłączając z tego Sojuszu Praw Dziecka, a to ta organizacja, z dużym zadowoleniem przyjmuje uprawnienia nowej Komisji ds. Mediów, więc możliwość blokowania reklam promujących niezdrowy tryb życia.

Wczytując się w nowe uprawniania Komisji, dowiadujemy się, że to ciało, będzie mogło zakazać reklamy o żywności tłustej, która kierowana jest do osób niepełnoletnich, a zapisy znalazły się też w ustawie o bezpieczeństwie internetowym, więc podejście ustawodawcy, należy nazwać kompleksowym.

Trochę inaczej podchodzą do tego zaganiania działacze na rzecz wolności słowa, bo podkreślili, iż niektóre z rozwiązań, jakie są obecnie proponowane, mogą godzić lub naruszać swobodę wypowiedzi, czyli także naruszać regulacje prawne w tym zakresie.

Nie wszyscy prawnicy mają jednak z tym problem, bo wskazują, że o ile nie ma jeszcze wiążących przepisów dotyczących publikowania niektórych treści, to każdy z reklamodawców, podpisuje specjalną klauzulę, a ta, określa dobrowolne poddanie się zaleceniom Urzędu ds. Standardów Reklamy w Irlandii, czyli publikacji reklam o odpowiedniej treści. Chodzi tu o ustawę o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży w internecie oraz innych mediach, a tam umieszczono zapis, iż reklama, musi być dostosowana do wieku, a i nie może promować zachowań sprzecznych z prawem, normami społecznymi i być skierowana przeciwko zdrowiu.

Komisja ds. Mediów, w tych dniach otrzymała już część uprawnień z rąk minister ds. mediów Catherine Martin z Partii Zielonych, a kolejne przepisy i rozporządzenia, są właśnie przygotowywane.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Fala Omicron osiągn
Pogrzeb zamordowanej
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська