Zakaz poszukiwań ropy i gazu

Minister transportu, środowiska i klimatu Eamon Ryan chciałby przyspieszenia realizacji postulatu Partii Zielonych, o zakazie prowadzenia poszukiwań ropy i gazu, m.in. na wodach należących do Irlandii.

Obecnie minister Ryan zwróci się do Rady Ministrów, aby przyspieszyć wprowadzanie tego przepisu, a zrobi to na dzisiejszym posiedzeniu rządu. O ile gabinet wyrazi aprobatę dla pomysłu ministra środowiska, zakaz prowadzenia poszukiwań ropy i gazu, mógłby zacząć obowiązywać jeszcze przed końcem roku, a wtedy, nikt, nie otrzyma zezwolenia, aby na irlandzkich wodach terytorialnych, dokonywać nawet próbnych podmorskich odwiertów.

W przepisach znalazła się klauzula, że eksploatować będzie można istniejące już platformy wydobywcze, ale co ważne, będą one działać wyłącznie do wygaśnięcia trwających kontraktów.

Minister Eamon Ryan powie dzisiaj na posiedzeniu gabinetu, iż chciałby dodać do istniejącego planu o działaniach na rzecz klimatu, punkt, który przyspieszy zmiany, co znalazło się w umowie koalicyjnej i „Programie dla Rządu”. Co istotne w tej sprawie, minister, wcale nie musi uzyskać zgody swoich koleżanek i kolegów, ponieważ plan ograniczenia wydobycia podmorskich kopalin, jaki zaproponowała Partii Zielonych, był jednym z najbardziej kontrowersyjnych, już w chwili rozmów o stworzeniu wspólnego gabinetu. Pod naciskiem Zielonych Fianna Fáil i Fine Gael ustąpiły i ten punkt działań rządu, na najbliższe lata, wszedł do umowy koalicyjnej.

Jak poinformował resort Ryana, wniosek legislacyjny, obejmować ma uchylenie sekcji ustawy o ropie naftowej i innych kopalinach, a sama ustawa pochodzi z 1960 r. Jeżeli ministrowi Ryanowi, uda się przekonać do jego propozycji innych ministrów, zgoda oznaczać będzie, że nie będą wydawane nowe koncesje na poszukiwania ropy i gazu, również lądowe.

*

Jednocześnie, minister nie zaproponuje przyspieszenia ani wdrożenia innych projektów, które poprawiłyby wydajność energetyczną kraju, więc chciałby ograniczyć wydobycie paliw, jakie używane są obecnie w Irlandii do ogrzewania domów i napędzania samochodów, ale bez działań zwiększających dostawy innych nośników energii. Moim zdaniem, to działanie, na siłę, które nie idzie w parze, z rozwojem w kraju tzw. zielonych źródeł zasilania.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Polska-IE: Udostępnij
Postęp w zakresie p
Micheál Martin powi
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian