Zakaz podwyżek czynszów to jedyny sposób na powstrzymanie ich wzrostu

Rzecznik Sinn Féin ds. mieszkalnictwa Eoin Ó Broin skomentował publikację kwartalnego wskaźnika czynszów za trzeci kwartał 2021 r. opublikowanego d przez Residential Tenancies Board (RTB). 

Dane pokazują, że czynsze wzrosły w tym roku średnio o 8,3% w całym kraju. Przeciętny czynsz wynosi obecnie 1397 euro, a średnie czynsze w Dublinie są obecnie na wygórowanym poziomie 1916 euro.

Teachta Dála Ó Broin powiedział:

– Kwartalny wskaźnik czynszów RTB za III kwartał 2021 r. wskazuje, że czynsze wzrosły o 8,3% w tym roku, a średni czynsz miesięczny wynosi obecnie 1397 euro. Czynsze w Dublinie przekroczyły obowiązujący limit HCIP i wzrosły o 6%, natomiast czynsze poza aglomeracją dublińską wzrosły o 12,7%. Dwadzieścia powiatów doświadczyło podwyżek czynszów o ponad 10%. Liczby pokazują, że czynsze rosną najszybciej w Leitrim, przy czym hrabstwo doświadcza 21,5 proc. wzrostu rok do roku, a Longford również odnotowuje wzrost czynszów o ponad 20%. Linie czynszowe nie działają w strefach presji czynszowej, a dla powiatów, w których nie obowiązują ograniczenia czynszowe, najemcy zmagają się z ich astronomicznymi podwyżkami. Ten system musi zostać złomowany i musimy wprowadzić zakaz podwyżek czynszów w całym kraju. Ten rząd zaprzecza, jeśli uważa, że ​​dalsze majstrowanie przy krawędziach zepsutego systemu będzie miało jakiekolwiek znaczenie dla najemców. Sinn Féin ma plan dostarczania naprawdę niedrogich domów do wynajęcia i do kupienia. Zabronilibyśmy podwyżek czynszów przez trzy lata i wprowadzilibyśmy zwrotny kredyt podatkowy w wysokości miesięcznego czynszu dla najemców z sektora prywatnego.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Departament Edukacji
Pełny tekst oświad
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська