Zakaz podróży do UK może być przedłużony

Zgodnie z zapowiedziami gabinet w Dublinie wprowadził 48-godzinny zakaz lotów i podróży morskich do Wielkiej Brytanii, ale zapowiedziano również, że ten, może zostać przedłużony.

O zakazie podróży ze względu na znaczny wzrost zakażeń i mutację wirusa poinformował minister transportu Eamon Ryan, który przekazał decyzję Rady Ministrów. Ryan wyraził też obawę, że nowa mutacja, jest już na irlandzkiej wyspie, ale do tej pory, nie została wykryta. Gabinet ma jednak nadzieję, że nie doszło do transmisji mutacji do Republiki, a i podejmuje działania, aby uchronić kraj przed przeniesieniem jej do kraju.

Podczas prezentacji stanowiska rządu, minister transportu dodał, że 48-godzinny zakaz lotów, może być rozszerzony o kolejne dni, o ile taki środek będzie konieczny, a i tak postępować będą partnerzy z Unii Europejskiej, rząd działać ma również w tej spawie zgodnie z zaleceniami władz medycznych kraju, a te, rekomendują daleko posunięte środki ostrożności.

Podczas dwudniowego zakazu lotów i podróży morskich do naszych wschodnich sąsiadów, Irlandia oceniać będzie sytuację, a do prac gabinetowych włączeni będą eksperci z dziedziny zdrowia i zagrożeń epidemicznych. Minister Ryan zaznaczył, że jest wysoce prawdopodobne, że taka sytuacja potrwa dłużej, więc zakaz podróży do UK i w odwrotnym kierunku, zostanie utrzymany.

Na konferencji prasowej Ryan dodał, że brytyjska mutacja wirusa rozprzestrzenia się o 70 razy szybciej, a na dodatek wywołana nią choroba ma cięższy przebieg, więc mutację uznaje się za groźniejszą.

Na koniec minister Eamon Ryan dodał, iż należy liczyć się z okresowym zamknięciem granicy z Irlandią Północną, bo tam, podejrzewa się cztery przypadki zakażenia mutacją z Kentu.

Linie lotnicze Aer Lingus i Ryanair, niechętnie, ale zapowiedziały, iż dostosują się do zaleceń władz Irlandii, więc wstrzymają obsługę tras na liniach z Wielkiej Brytanii do Irlandii i w kierunku odwrotnym.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Poland’s occupatio
Zapomnijmy o pubach
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian