Zakaz podróżowania puka do naszych drzwi. Wyjazd do i powrót z Polski będzie niemożliwy?

Ministerstwo Zdrowia opracowało już wytyczne do swojej propozycji, a ta zakłada wprowadzenie zakazu podróżowania do niektórych państw.

Kilka tygodni temu doczekaliśmy się zluzowania zasad podróżowania po Europie i świecie, a teraz może dotknąć nas coś całkiem odwrotnego, ponieważ rząd może wprowadzić zakaz podróżowania do państw o wysokim wskaźniku zakażeń i nie będzie to już zalecenie. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż ministerstwo kierowane przez Stephena Donnelly’ego jest obecnie gotowe do wprowadzenia takiego zakazu, a do planu, jaki opracował resort, wprowadza się ostatnie poprawki, czyli uzupełnia listę państw, gdzie nie będzie można podróżować.

Rząd publikując rozporządzenie, zakaże w takim przypadku wszelkich nieistotnych podróży, a zakazu doczekać mogą się kraje, o wysokim wskaźniku transmisji wirusa, więc m.in. USA oraz Brazylia.

W tej sprawie ważne jest też, że Irlandia chciałaby, aby turyści z tzw. czerwonej listy, nie mogli wjeżdżać na teren Republiki, więc to dodatkowo ograniczać będzie możliwość podróżowania z i na wyspę, ale jak mówią osoby zbliżone do Ministerstwa Zdrowia, środek wydaje się obecnie niezbędny, aby powstrzymać przenoszenie lub nawet potencjalne przenoszenie wirusa SARS-CoV-2 na wyspę.

Nie wiadomo, kiedy taki plan może zostać wprowadzony w życie, ale można się tego spodziewać w każdej chwili, a spowodowane jest to nagłym skokowym wzrostem zachorowań spowodowanych koronawirusem, o czym donosi Sunday Independent.

Poprzedniego wieczoru pojawiły się informacje, że w kraju odnotowano 174 potwierdzone przypadki zachorowania na Covid-19, a całkowita ilość osób, które zostały zakażone w Irlandii SARS-CoV-2, wynosi obecnie 26 644 przypadki. Wczoraj zmarła jedna osoba, u której wykryto koronawirusa, co dało ogółem 1772 koronawirusowe śmierci.

*

Niestety ministerstwo w tajemnicy trzyma jeszcze pełną listę państw, do i z których wprowadzony zostanie zakaz podróżowania, ale należy się spodziewać, że takim zostanie objęta również Polska, bo w naszej ojczyźnie, ilość dziennych zakażeń zbliżyła się do 900, a nie jest wykluczone, że kolejne dni przyniosą wzrost przekraczający 1000 zakażeń dobowych.

W przypadku wprowadzenia zakazu podróżowania do i z krajów o wysokim wskaźniku zachorowań może się okazać, że Polacy przebywający obecne na wakacjach w ojczyźnie, nie będą mogli wrócić, a przynajmniej będą mieć problemy, z powrotem na Zieloną Wyspę.

Bogdan Feręc

Źr: Sunday Independent

Polska-IE: Udostępnij
Połowa Amerykanów
Irlandzki rząd, czy
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian