Zakaz handlu w niedziele, nowe koncepty, przejęcia – podsumowujemy 2018 rok

Rok 2018 przejdzie do historii polskiego handlu detalicznego jako przełomowy. Od marca obowiązuje ustawa o ograniczaniu niedzielnego handlu. Zdania co do jej skutków są, jak zwykle, podzielone, a dyskusja będzie nadal gorąca, bo w 2019 roku będą aż trzy niehandlowe niedziele w miesiącu. Branżę w mijającym roku elektryzowały także kłopoty Piotra i Pawła i Tesco oraz dalsza konsolidacja sektora, m.in. za sprawą Maxima Grupe. Sieci nie ustawały ponadto w bitwie o pracowników i portfele klientów.

Krajobraz po zakazie

Pierwszą niedzielą z zakazem handlu był 11 marca. W sumie w 2018 roku były 24 takie dni. Przygotowując się do zmian, detaliści próbowali wykorzystać szereg wyłączeń, jakie przewiduje ustawa, by ominąć przepisy. Na liście pomysłów znalazły się np. propozycje, by stać się piekarnią, dworcem kolejowym lub ośrodkiem kultury. Najskuteczniej zakaz „obeszła” sieć Żabka uznając, iż sklepy zrzeszone pod jej logo są placówkami pocztowymi, ponieważ można w sklepie nadać lub odebrać przesyłkę.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

W odpowiedzi na tę praktykę, w listopadzie posłowie PiS wnieśli projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Nowelizacja ma między innymi spowodować, że sklepy nie będą mogły udawać placówek pocztowych. – Mam nadzieję, że nowe przepisy wejdą w życie z początkiem marca – powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Janusz Śniadek. 

Wiele wskazuje na to, że na zakazie handlu w niedziele tracą galerie i centra handlowe. Rynkowe analizy pokazują znaczny spadek odwiedzalności tych obiektów handlowych, a część zarządców w uzgodnieniu z najemcami podjęła decyzję o całkowitym zamknięciu obiektów w niedziele niehandlowe.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Badania opinii publicznej pokazują natomiast, że z zakazu są zadowoleni przede wszystkim pracownicy sieci handlowych. Zakaz popiera też ok. połowa społeczeństwa.

Zwycięzcy…

Rok 2018 do udanych może zaliczyć Maxima Grupe, która wyrasta obecnie na głównego konsolidatora na polskim rynku. Litwini przejęli Emperię, prowadzącą sieć supermarketów Stokrotka. A ta z kolei wchłonęła należącą już do Maximy sieć Aldik. Pod koniec roku spółka powiadomiła o przejęciu koszalińskiej sieci sklepów Sano, już wcześniej powiązanych z Maximą. Na tym zapewne nie koniec, bo Grupa ma ambitne plany i chce otwierać w Polsce więcej sklepów.

Więcej o konsolidacjach w handlu TUTAJ

DlaHandlu.pl>>>

Znajdź nas:

Wieniec od Prezydent
Długi marsz w kieru
Translate »
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn