Zakaz handlu w niedziele już za tydzień podczas obrad Sejmu?

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu, w dniach 13-15 marca, do porządku obrad mogą zostać włączone dwa punkty – o rozpatrzenie nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, a także o rozpatrzenie poselskiego projektu ustawy o ograniczeniu wykonywania pracy w placówkach handlowych – wynika z porządku obrad zamieszczonego na stronie Sejmu.

Pierwszy z tych projektów dotyczy zmian w funkcjonującej już ustawie o zakazie handlu w niedziele. Drugi projekt proponuje zasadę, zgodnie z którą każdy pracownik pracujący w placówce handlowej w niedziele oraz wykonawca wykonujący pracę w takiej placówce w niedziele powinien korzystać co najmniej dwa razy na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy.

Jak wynika z harmonogramu prac sejmowych, nie jest przesądzone, że Sejm będzie zajmował się kwestią handlu w niedziele. Posłowie muszą bowiem zaakceptować wniosek o uzupełnienie obrad.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Przypomnijmy, pod koniec lutego minister pracy Elżbieta Rafalska, w rozmowie z RMF FM sugerowała, że zmiany w ustawie o zakazie handlu są mało prawdopodobne.

W 2018 r. Konfederacja Lewiatan złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z Konstytucją RP niektórych przepisów ustawy. Jednak niedawno Marszałek Sejmu Marek Kuchciński uznał, że ustawa z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni jest zgodna z Konstytucją. Tym samym Marszałek Sejmu chce umorzenia postępowania, które zainicjowała Konfederacja Lewiatan.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zwrócił ostatnio uwagę, że wzrasta odsetek osób negatywnie oceniających rozwiązania ograniczające handel w niedziele, za to maleje odsetek respondentów będących zupełnymi zwolennikami regulacji. Z badań przeprowadzonych przez Maison&Partners wynika, że obecnie regulacje obowiązujące od 2019 roku negatywnie ocenia 51 proc., jeszcze w listopadzie było to 46 proc.

Prace nad nowelizacją przepisów zostały wstrzymane 5 grudnia po tym, jak prezydium Sejmu zdecydowało o zdjęciu projektu autorstwa posłów PiS z porządku obrad. Marszałek Marek Kuchciński uzasadnił to potrzebą opracowania skutków zmian przewidzianych w projekcie. Z opinii Biura Analiz Sejmowych, datowanej na 5 grudnia 2018 r wynika, że zgodnie z przeprowadzonym 27 listopada przez IBRiS badaniem opinii społecznej na grupie 1100 Polaków aż 68 proc. z nich sprzeciwia się wprowadzeniu zakazu handlu we wszystkie niedziele (zgodnie z ustawą nastąpi to już w 2020 r.).

Od początku 2019 roku obowiązują bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące handlu – sklepy mogą być otwarte tylko w jedną niedzielę w miesiącu, a nie – tak jak w roku 2018 – dwie. Zwiększenie poziomu ograniczeń, zgodnie z wynikami dotychczasowych odczytów, powoduje wzrost grupy osób negatywnie oceniających rozwiązania ograniczające handel w niedziele.

DlaHandlu.pl>>>

Podziel się:

Sławek Orwat: Reedy
Studio Dublin – 8
Translate »
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn