Zakaz eksmisji i podnoszenia czynszów do końca roku?

Organizacja zajmująca się udzielaniem pomocy najemcom Threshold wezwała rząd, aby przedłużył okres, w którym obowiązywać ma zakaz ponoszenia czynszów i eksmisji.

Wg przedstawicieli Threshold, organizacja otrzymuje obecnie wiele zapytań, a najemcy obawiają się o swoją mieszkaniową przyszłość po zakończeniu okresu zakazu eksmisji i podnoszenia czynszów. Z informacji skierowanej do rządu wynika, iż podwoiła się w ostatnim okresie ilość osób dzwoniących na infolinię Threshold, a w rozmowach wyrażane są obawy, jak i mówi się o rosnącym poziomie strachu i niepokoju spowodowanym niepewnością w zakresie wzrostu czynszów.

Obecnie 2/3 osób dzwoniących do Threshold, to osoby, które straciły źródło utrzymania, a korzystają z zasiłków pandemicznych. Wiadomo jednak, co podkreślił dyrektor generalny Threshold John-Mark McCafferty, że zasiłki w tej wysokości wkrótce się skończą i prawdopodobny jest powrót do płatności w kwocie 203 € tygodniowo. W niektórych przypadkach – kontynuował McCafferty, już teraz rosną zaległości czynszowe, więc tutaj pojawiają się największe obawy o miejsce zamieszkania.

John-Mark McCafferty:

– Moratorium rządowe jest bardzo pożądane dla najemców, ale wygasa 27 czerwca. Po prostu trzeba je rozszerzyć, aby zmniejszyć ogromny strach i niepokój wśród najemców. Wiele osób wynajmujących mieszkania w prywatnym sektorze najmu widziało, jak z dnia na dzień spadają ich dochody, a i stoją przed niepewną przyszłością w zakresie zatrudnienia. W szczególności dotyczy to osób pracujących w branży hotelarskiej i innych sektorach, które zostały poważnie dotknięte problemem koronawirusowej zapaści. Dlatego rząd powinien rozważyć przedłużenie okresu zakazu podnoszenia czynszów i zakaz eksmisji, przynajmniej na czas do końca roku.

Zanim jeszcze nastał kryzys wywołany pandemią koronawirusa, wiele osób z wielkim trudem radziło sobie z opłaceniem czynszu, bo najczęściej był on wyższy, niż rata kredytu hipotecznego, powiedziała przewodnicząca Threshold Aideen Hayden. Osoby wcześniej zagrożone ubóstwem i wykluczeniem społecznym oraz perspektywą utraty dachu nad głową, teraz stanęły przed niezwykle realną wizją takiej przyszłości, a może się to stać już w początkach lipca. Przewodnicząca Threshold zaapelowała więc do ministra Eoghana Murphy, aby przyjrzał się możliwości rozszerzenia wprowadzonego moratorium, by przynajmniej do końca roku, kiedy sytuacja w kraju zacznie się poprawiać, o czym mówią prognozy rządowe, najemcy mogli spać spokojnie.

Bogdan Feręc

Źr: Threshold

Polska-IE: Udostępnij...
Zasiłki pandemiczne
Chcieliby, a boją s
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish