Zakaz eksmisji i blokada czynszów pozostaną na dłużej

Minister budownictwa Eoghan Murphy jest zdania, iż nie ma obecnie odpowiednich warunków, aby przepisy o zakazie podnoszenia czynszów i zakazie eksmisji, obowiązywały tylko do 27 czerwca tego roku.

Minister Murphy jest przekonany, że rządowy plan wsparcia skierowany do najemców, powinien być przedłużony, ale jak dodał, nie można mówić o tym jeszcze z całkowitą pewnością, ponieważ potrzebna jest do tego zgoda całego rządu. Eoghan Murphy rekomendował będzie rządowi przedłużenie okresu, w którym obowiązywać ma w Irlandii rozporządzenie o braku możliwości podnoszenia czynszów i eksmisji, ale w tej sprawie wiele zależy od ministra finansów i premiera.

Szef resortu budownictwa uznał również, że wydłużenie czasu obowiązywania tego rozporządzenia, raczej nie będzie wymagać nowych przepisów i nowego ustawodawstwa, a i nie będzie potrzebne do rozciągnięcia w czasie decyzji, powołanie do życia nowego gabinetu.

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, właściciele domów i mieszkań, nie mogą narzucić podwyższenia czynszu najemcom w czasie kryzysu, a jeżeli osoba wynajmująca lokal otrzyma powiadomienie o nakazie opuszczenia mieszkania lub domu, decyzja zostaje zawieszona natychmiast po jej dostarczeniu.

Ministra Murphy’ego zapytano też o stopień realizacji inwestycji mieszkaniowych, w tym z segmentu tanich domów i mieszkań socjalnych, a ten w odpowiedzi przyznał, że w związku ze wprowadzeniem blokady kraju, sektor budowlany przestał działać, więc spodziewa się pewnego poślizgu w oddawaniu nowych mieszkań do użytku. Minister jest też zdania, że opóźnienie nie będą zbyt duże, a do końca roku, uda się nadrobić wszystkie zaległości. Eoghan Murphy poinformował na konferencji prasowej, iż w ramach środków nadzwyczajnych, wydano postanowienie, aby kilka budów zostało otwartych ponownie, a stało się to pod koniec kwietnia. Wszystkie uruchomione inwestycje należą do projektów socjalnych i domów tanich.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij...
Minister finansów z
SKRADZIONĄ KARTĄ B
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish