Zakaz dyskryminacji szczepionkowej

Irlandzka Rada Praw Człowieka rozpoczęła kampanię, a ta na wprowadzić do irlandzkiego ustawodawstwa zakaz dyskryminowania osób ze względu na szczepienia, w tym przeciwko Covid-19.

Żadna osoba w Irlandii, nie może być dyskryminowana, w żaden sposób, ze względu na status szczepienia, również przeciwko Covid-19 lub braku szczepienia, brzmi stanowisko Rady. Ustawodawstwo zdefiniować ma szczegółowo, czego będzie zakazywać wobec osób zaszczepionych i bez szczepień, a obecne podstawy do uznania, iż jest się dyskryminowanym, wynikają z ustaleń, kiedy nie było jeszcze w Irlandii i na świecie pandemii.  

Wcześniej ustalone zasady wobec innych osób, które mogą poczuć się dyskryminowane, obejmują: płeć, stan cywilny, status rodzinny, orientację seksualną, religię, wiek, niepełnosprawność, rasa lub przynależność do społeczności podróżników. Teraz proponuje się dodać do tych kolejny punkt, czyli dyskryminację szczepionkową.

Rząd rozpoczął już konsultacje w tym kierunku, a chce uzyskać opinię społeczeństwa w tej sprawie, ale również instytucji oraz organów państwowych. Sprawdzona zostanie też zgodność propozycji z obowiązującymi rozwiązaniami prawnymi, w tym dotyczącymi pracą i zatrudnienia, więc czy nie będzie się to kłócić z zasadami rekrutacji, awansu, równej płacy, warunków pracy, szkoleń, doświadczenia, zwolnienia, molestowania w miejscu pracy, w tym seksualnym.

Zbadana zostanie również możliwość wprowadzenia nowego zapisu do ustawy o równości społecznej, ekonomicznej oraz o tożsamości płciowej.

Jak we wniosku do rządu podkreśla Irlandzka Rada Praw Człowieka, do tej pory, wiele osób doznało już dyskryminacji szczepionkowej w kontekście zatrudnienia, ale też w dostępie do towarów i usług, a taka sytuacja, nie może być kontynuowana. Nikt nie może się spotykać z odmową podjęcia pracy, wejścia do sklepu, kina, kawiarni, na koncert itd., o ile przestrzega podstawowych zasad, jakie zostały określone przez służby medyczne i rząd, więc ma zasłoniętą twarz. Nie można odmawiać też wejścia nikomu do żadnego obiektu dostępnego publicznie, osobie chorej, więc ze względu na stan jej zdrowia, a ten mogą określić jedynie specjaliści, nie zaś personel placówki lub właściciel firmy.

Irlandzka Rada Praw Człowieka proponuje mieszkańcom Irlandii, aby odwiedzili jej stronę internetową i tam, wypełnili kwestionariusz, który dotyczy omawianego tematu, a na tej podstawie, opinia Rady Praw Człowieka, przesłana będzie do rządu. LINK DO STRONY ICHR>>>

Aktualnie, nie można uznać jeszcze, że prawo do ochrony w zakresie dyskryminacji szczepionkowej obowiązuje, ponieważ nie zapadły w tej kwestii żadne decyzje!

Bogdan Feręc

Źr: ICHR

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Wróci hotelowa kwar
Czy płace dogonią
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська