Żaden irlandzki obywatel, nie będzie pozostawiony w Afganistanie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Irlandii wydało komunikat, a w tym informuje, że żaden z obywateli Irlandii, który przebywa obecnie w Afganistanie, nie zostanie pozbawiony pomocy państwa.

Każdy obywatel Irlandii – powiedział minister spraw zagranicznych Simon Coveney, może liczyć na swoje władze, które pomogą mu wydostać się z rejonu zagrożenia. Obecnie trwa ewakuacja obywateli innych państw, a władze Irlandii, zapewniły już swoim obywatelom transport drogą lotniczą do Europy, by następnie, przetransportowani zostali do kraju.

Aktualnie już 33 Irlandczyków deklaruje powrót z Afganistanu do Irlandii, a będą mogli skorzystać z lotów wojskowych, jakie organizują kraje zaprzyjaźnione z wyspą. Wśród obywateli Irlandii, którzy przebywają teraz w Kabulu, stolicy Afganistanu, 28 osób to dorośli, ale jest też ośmioro dzieci.

Minister Simon Coveney:

– Współpracujemy z innymi krajami UE, jak można się spodziewać, w celu zabezpieczenia dla naszych obywateli miejsc podczas lotów wojskowych, które, miejmy nadzieję, zostaną ułatwione w nadchodzących dniach z lotniska w Kabulu. Ci ludzie nie pozostaną bez pomocy.

Wcześniej, więc w chwili przejęcia władzy w Afganistanie przez bojowników talibskich, zaledwie 15 obywateli Irlandii deklarowało chęć powrotu do domu, jednak rozwój sytuacji i zapowiedzi wprowadzenia w Afganistanie prawa szarijatu, spowodował, iż kolejni rdzenni mieszkańcy wyspy, zdecydowali się na powrót do kraju.

Minister Coveney powiedział też, że na lotnisku w Kabulu, wciąż panuje chaos, bo oprócz Europejczyków i innych nacji, które chcą wydostać się z tego kraju, również wielu Afgańczyków, uciec chce przed reżimem talibów.

Irlandczycy powrócą do domu w najbliższych dniach, zapewnił Simon Coveney.

Bogdan Feręc

Źr: The Times/Dept. of Foreign Affairs

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: