Zachód wciąż może podjąć działania, aby pomóc uchodźcom i bronić praw kobiet w Afganistanie
Obecny kryzys w Kabulu wymaga, by kraje zachodnie, które tworzyły międzynarodową koalicję w Afganistanie, zrobiły wszystko, co w ich mocy, by pomóc cierpiącemu od dawna narodowi afgańskiemu i uzależniły finansowanie rozwoju od ochrony praw człowieka – mówi minister Fine Gael.
Minister ds. edukacji specjalnej i integracji Josepha Madigan stwierdziła:
– Upadek afgańskiego rządu i sił bezpieczeństwa w obliczu nieustannego ataku talibów spowodował natychmiastowy kryzys dla społeczności międzynarodowej. Szczególnie niepokojące były sceny na lotnisku w Kabulu, w których zwolennicy koalicji kierowanej przez Zachód i rząd afgański ryzykują życiem, próbując wdrapać się na odlatujące samoloty – nie wspominając o doniesieniach o matkach, które rzucają swoje małe dzieci przez płoty z drutu kolczastego. Wtorkowa decyzja rządu irlandzkiego o przyjęciu 150 afgańskich uchodźców w ramach Irlandzkiego Programu Ochrony Uchodźców (IRPP) oraz o zawieszeniu deportacji osób pochodzących z Afganistanu, ubiegających się o azyl, jest mile widziana. Uważam jednak, że Irlandia, a właściwie reszta Zachodu, może pójść dalej, aby pomóc narodowi afgańskiemu. Wierzę, że Irlandia musi nie tylko utrzymać, ale i zwiększyć nasze finansowanie programów pomocy rozwojowej i humanitarnej w Afganistanie, jednocześnie uzależniając tę pomoc od zapewnienia przez talibów podstawowych praw człowieka, praw kobiet i włączenia innych głosów spoza tej grupy w nowym rządzie. Co więcej, Zachód powinien nadal dawać przykład, przyjmując większą liczbę uchodźców.
Irlandia jest aktywnie zaangażowana w reagowanie na kryzys w Afganistanie, ściśle współpracując z UE, ONZ i partnerami społeczeństwa obywatelskiego, a na początku tego tygodnia rząd ogłosił dodatkowy 1 milion euro na finansowania w sytuacjach nadzwyczajnych, aby wesprzeć ludność Afganistanu.
Na szczeblu UE minister spraw zagranicznych wziął udział w nadzwyczajnym spotkaniu europejskich ministrów spraw zagranicznych, aby omówić wydarzenia w Afganistanie, co miało miejsce w tym tygodniu. Minister powtórzył poważne zaniepokojenie Irlandii sytuacją afgańskich kobiet i dziewcząt.
Irlandia, wraz z innymi państwami członkowskimi UE i kilkoma innymi krajami, była częścią oświadczenia na temat sytuacji kobiet i dziewcząt w Afganistanie. W oświadczeniu odnotowuje się gotowość społeczności międzynarodowej do pomocy Afgańczykom i przypomina się o prawie afgańskich kobiet i dziewcząt do życia w bezpieczeństwie, ochronie i godności.
Jako członek Rady Bezpieczeństwa ONZ Irlandia używa swojego głosu w obronie praw afgańskich kobiet. Wczoraj Irlandia i Meksyk przewodniczyły spotkaniu Nieformalnej Grupy Ekspertów Rady Bezpieczeństwa ONZ, poświęconej sytuacji kobiet w Afganistanie. Członkowie Rady otrzymali informację od ONZ na miejscu w Kabulu, która zawierała szokujące doniesienia o nadużyciach i łamaniu praw człowieka, jakich doznały kobiety i dziewczęta w ostatnich dniach i tygodniach. Po spotkaniu Irlandia i Meksyk napisały do wszystkich członków Rady Bezpieczeństwa wzywając ich do nadania najwyższego priorytetu ochronie i dochodzeniu praw afgańskich kobiet i dziewcząt we wszystkich decyzjach i działaniach dotyczących przyszłości Afganistanu.
Minister Madigan podsumowała:
– Nie powinniśmy zapominać o okropnościach brutalnego reżimu talibów w latach dziewięćdziesiątych i jak przerażające jest dla kobiet afgańskich szczególnie widok ich powrotu. Pod wieloma względami upadek państwa afgańskiego w minionym tygodniu przypomina, pomimo wszystkich niedociągnięć, jak wiele osiągnięto w ciągu ostatnich dwudziestu lat. W swoim przemówieniu w poniedziałek prezydent USA Joe Biden stwierdził, że Stany Zjednoczone osiągnęły swój cel, jakim jest powstrzymanie Afganistanu przed staniem się bazą dla międzynarodowych terrorystów. Chociaż prezydent Biden może mieć rację, wysuwając takie twierdzenie, to osiągnięcie nie będzie trwałe, jeśli pozwoli się Afganistanowi pogrążyć się w wojnie międzyplemiennej lub rządzić wyłącznie Talibom.
Opr: Bogdan Feręc
Źr: Fine Gael