Zabudowa wielorodzinna ma być pomocna kryzysie mieszkaniowym

W walce z kryzysem mieszkaniowym rząd przegrywa i nawet wiele programów, jakie do tej pory było wprowadzonych, nie zdołało przyczynić się do poprawy sytuacji.

Wydaje się, że sposób walki z problemami lokalowymi powinien się zmienić i zaproponowano, odchodzenie od budownictwa jednorodzinnego. Jak wynika z badań CSO, obecnie ¾ domów w Irlandii, stanowią właśnie jednorodzinne, a to zabiera miejsce na budowę kolejnych i jednocześnie podnosi koszt budowy.

Kiedy rząd kolejny raz zastanawia się, jak zmienić podejście do budownictwa, powstała idea, która może całkowicie zmienić irlandzki krajobraz i zamiast osiedli wolnostojących i w zabudowie bliźniaczej, pojawiać się będą domy wielorodzinne.

W projekcie, który omawiany jest przez grupę zadaniową, jaką stworzył minister budownictwa, zaproponowano, jako jedno z możliwych do implementacji w Irlandii rozwiązań, budowanie niewielkich bloków. Co ważne, plany nie zawierają możliwości budowania wieżowców, ani całych kompleksów bloków, a wpisywanie ich w istniejącą architekturę lub planowanie wraz z powstającą zabudową jednorodzinną.

Bloki, jakie miałyby pojawić się na wyspie, byłyby niewielkimi apartamentowcami i mieściły od 6 do 12 mieszkań o różnej kubaturze. Rozwiązanie pomoże zmniejszyć zapotrzebowanie na powierzchnię potrzebną do budowy mieszkań, ale i zmniejszy koszt samej budowy. Co podkreślono, cena takiego mieszkania, w zależności o wielkości, a proponuje się takie z jedną, dwoma i trzema sypialniami, spadnie od 10 do 14 procent, co w skali ogólnych inwestycji państwowych, da ogromne oszczędności.

Obecnie nie wiadomo, czy plan w ogóle wejdzie w życie, a i czy na takie rozwiązanie zgodzą się posłowie, ale można już teraz powiedzieć, że nareszcie zaczęto myśleć ekonomicznie i postawiono na rozwiązanie, które dostarcza mieszkań, nie zaś próbuje odzyskać nieużywaną substancję, nadającą się niekiedy wyłącznie do głębokiego remontu, co jest wraz z wykupem domu, nieopłacalne.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

Polska-IE: Udostępnij
Szczepienia w Irland
Po 1 stycznia więks
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian