Żabka i Poczta Polska: 6 razy więcej paczek, wysyłki na Ukrainę i kampania reklamowa

W liczącej blisko 5 600 sklepów sieci Żabka od początku roku odebrano ponad 1 mln paczek Poczty Polskiej, czyli więcej niż w całym 2018. Do końca roku ta liczba ma przekroczyć ponad 6 mln paczek. W tym roku firmy zamierzają także wprowadzić możliwość wysyłki paczek na Ukrainę, rozwinąć odbiór paczek za pobraniem oraz nadawanie zwrotów, wdrożyć nowe rozwiązania technologiczne oraz zainwestować w kampanię reklamującą usługę, min. dzięki akcjom specjalnym z platformami e-commerce.

Z badania przeprowadzonego przez IQS na zlecenie Żabka Polska wynika, że ponad 90 proc. dorosłych Polaków kupuje w sieci. – Co czwarty Polak w wieku 16-55 lat jest zainteresowany skorzystaniem z usług Żabki w zakresie nadawania i odbioru przesyłek. Z pewnością zamierzamy rozwijać ten segment oferty Żabki – powiedziała Anna Grabowska, wiceprezes zarządu Żabka Polska. Obecny czas wydania paczki w Żabce to 35 sekund, ale sieć chce obniżyć tę wartość poniżej 30 sekund.

Aby projekt był atrakcyjny także z punktu widzenia franczyzobiorców sieć stosuje zachęty finansowe, płacąc oddzielnie za ilość obsłużonych paczek, ale także za jakość obsługi klienta. Jakość obsługi badana jest m.in. za pomocą wizyt tajemniczego klienta i ankiet satysfakcji. Najczęściej paczki odbierane są w środy i czwartki (po zakupach online w weekend), w godzinach 15-18. 85 proc. klientów odbiera paczki w dniu ich dostawy do sklepów.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Żabka obsługuje 2,2 mln klientów dziennie. Dzięki usłudze odbioru paczki chce zwiększyć ich liczbę w godzinach mniejszego ruchu klientów. Dodatkowo klienci wiedząc, że będą w Żabce po odbiór przesyłki zrobią zakupy bardziej zaplanowane a mniej impulsowe. Sieć liczy, że co 3. wizyta związana z odbiorem paczki zakończy się także zakupem produktu z oferty sieci.

Paczki Poczty Polskiej są obsługiwane w sklepach prowadzonych w ramach sieci Żabka od 2017 roku.Teraz firmy wchodzą w II etap współpracy. Wraz z rozwojem sektora eCommerce, zauważalna jest bowiem tendencja odchodzenia od klasycznej dostawy pod adres na rzecz punktów odbioru.Z punktu widzenia Poczty Polskiej projekt jest atrakcyjny, bo pozwala zwiększyć przychody z obsługi paczek, a w strategii Poczty zapisano, że do 2023 roku firma zamierza podwoić przychodu w sektorze KEP z obecnego 1 mld do 2 mld zł.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

 – Konsekwentnie budujemy pozycję usługi Odbiór w Punkcie, tworzymy coraz lepsze rozwiązania dla rynku eCommerce we współpracy z partnerami, którzy posiadają renomę, silną i rozpoznawalną markę, a także dysponują sieciami, które są często odwiedzane przez klientów. Obecnie Poczta Polska wspólnie z partnerami tworzy największą sieć typu click & collect w kraju, do której należy już ponad 11 500 punktów (swoich placówek Poczta Polska ma 7,5 tys. – red.) – powiedział Grzegorz Kurdziel, członek zarządu Poczty Polskiej.

Projekt jest rentowny od samego początku, bo pozwala nam obniżyć koszty funkcjonowania. Taniej jest bowiem dostarczyć wiele paczek do punktu odbioru (np. Żabki) niż do każdego zamawiającego indywidualnie na adres domowy – dodał Grzegorz Kurdziel. Dodatkowo dzięki technologii, w czasach pików sprzedażowych (np. świąt) paczki dostarczane są do tych sklepów, które nie są przeciążone zbyt dużą liczbą przesyłek dziennie, by rozładować nadmierny ruch.

Obie firmy podkreślają także atrakcyjność klienta ukraińskiego, dlatego w 2019 roku zostanie wprowadzona usługa wysyłki paczek na Ukrainę, a już obecnie w Żabce sprzedawane są bilety na przejazd na Ukrainę.

Pakiet usług w sklepach Żabka rozwijany jest sukcesywnie już od 2005 roku. Z czasem do oferty zostały włączone doładowania telefoniczne, sprzedaż i przyjmowanie kuponów loteryjnych czy opłacanie rachunków. Od 2012 roku dzięki podjęciu współpracy z firmą PointPack.pl Żabka stała się operatorem pocztowym i status placówki pocztowej mają wszystkie sklepy Żabka. Dlatego sieć podkreśla, że ta usługa nie została wprowadzona jako odpowiedź na zakaz handlu, ale była w sieci od dawna. Systematycznie poszerzana jest również oferta małej gastronomii w ramach Żabka Café. W  Żabce co 10. transakcja związana jest z usługą (doładowanie telefonu, opłacenie rachunków, wypłatą pieniędzy dzięki usłudze cashback, odbiorem paczki).

DlaHandlu.pl>>>

Znajdź nas:

W marcu niższe bezr
Płk Kaliciak: Polsk
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn