Za rok pandemia będzie wspomnieniem

Ekspert ds. zdrowia publicznego, który znany jest ze swoich niepokojących wizji stanu epidemiologicznego kraju, uważa, że za rok o tej porze, pandemia koronawirusa będzie tylko złym wspomnieniem.

Profesor Anthony Staines jest przekonany, że obecnie, nic nie wskazuje jeszcze, iż będziemy mogli pozbyć się koronawirusa, ale są już sposoby, aby sobie z nim poradzić. Przede wszystkim udowodnione zostało, że blokady i ograniczenia działają, więc tych środków powinniśmy nadal używać w walce z wirusem, a do tego pojawiła się szczepionka, która zabezpieczy nas przed ciężkimi postaciami choroby.

Wg eksperta, już po połowie roku, jeżeli szczepienia prowadzone będą sprawnie, odczujemy zmianę, bo wtedy, ilość zakażeń powinna być niewielka. Końcówka 2021 roku to kolejne spadki zachorowalności, więc dane o zakażeniach, powinny być już szczątkowe. Oczywiście wszystko to zajmie trochę czasu, dodaje profesor Staines, ale widać już światełko na końcu tej drogi.

Profesor Anthony Staines:

– Końcową grą jest to, że zbliżają się masowe szczepienia i na pewno w przyszłym roku będzie to wspomnienie. Będę bardzo, bardzo zaskoczony, jeśli następne Święta Bożego Narodzenia nie będą dla nas wszystkich zupełnie normalne. Więc to wszystko jest ograniczone czasowo – szczepienia sprawią, że ten wirus będzie całkowicie pod kontrolą, z pewnością, najpóźniej do jesieni, a prawdopodobnie trochę wcześniej.

Profesor skrytykował też osoby, które wyrażają opinie, że system testów i śledzenia kontaktów, jest niepotrzebny. W tym punkcie powiedział:

– Myślę, że to przynosi efekt przeciwny do zamierzonego – jedną z podstaw zdrowia publicznego jest to, że im więcej wiesz o sprawach, z którymi masz do czynienia, tym lepiej. Istnieje poważna obawa, że ​​jeśli ludzie nie będą robili testów, to nie dostaną się do rejestrów i nie zostaną wyśledzeni. To jest naprawdę ważne dla przerwania przenoszenia choroby. Jeżeli nie wiedzą, ludzie mogą nadal zachowywać się w sposób, który zwiększa rozprzestrzenianie się choroby, dlatego testy są ważne zarówno pod względem administracyjnym, jak i psychologicznym.

Profesor Staines podzielił się też przekonaniem i powiedział, iż w jego opinii, trwająca obecnie blokada, jest ostatnią, z jaką mamy do czynienia podczas pandemii koronawirusa, jeżeli wszystkie plany zadziałają, dodał.

Bogdan Feręc

Źr: Newstalk

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
3500 do tej pory
Narada na najwyższy
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian