Za rok o tej porze będziemy już po recesji

O tej porze za rok będziemy już po recesji – mówił w poniedziałek minister finansów Tadeusz Kościński. Przyznał, że polski deficyt jest „znaczący”, ale był konieczny, by ratować miejsca pracy.

Jak mówił w poniedziałek podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu Kościński, „odziedziczyliśmy dług powyżej 50 proc. PKB”.

„Dzięki naszej ciężkiej pracy w ostatnich czterech latach udało nam się go znacząco obniżyć do 43 proc. PKB.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

To dało nam poduszkę finansową, żeby móc ratować gospodarkę w momencie rozpoczęcia kryzysu wywołanego przez COVID19″ – stwierdził.

Szef MF zaznaczył, że ostatnie oceny zagranicznych agencji ratingowych potwierdzają, „że dobrze zarządzaliśmy gospodarką”. Przypomniał m.in. piątkowy rating agencji Fitch, która potwierdziła długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie „A-” z perspektywą stabilną.

„Najważniejsze, że jest to bardzo ważny sygnał dla potencjalnych inwestorów czy to fizycznych, czy portfelowych, że Polska ma bardzo stabilną gospodarkę” – powiedział.

Według Kościńskiego „o tej porze za rok będziemy już po recesji”. „Już zakopaliśmy wszystkie skutki, a większość krajów UE będzie jeszcze pewnie 2-3 proc. do tyłu” – wskazał.

Szef MF przyznał, że „deficyt jest znaczący”. „Ale myślę, że to było konieczne, by ratować miejsca pracy niż później za rok, dwa, trzy, odbudowywać gospodarkę” – zaznaczył. „Wtedy byśmy byli naprawdę w tyle” – ocenił.

Polska-IE: Udostępnij
Budżet na 2021 rok
Albedo Ziemi. Czynni
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian