Za parawanem. Nowe zasady dotyczące prezentacji alkoholu w supermarketach

Zgodnie z artykułem 22 ustawy, która weszła w życie 17 października 2018 roku, od dzisiaj w supermarketach powinny pojawić się fizyczne bariery, które osłaniać będą działy z alkoholem.

Wcześniej, bo już w 2018 roku do przepisów miały dostosować się inne sklepy spożywcze, które w swojej ofercie mają alkohol, co miało wpłynąć na zmniejszenie jego spożycia. Teraz, do takich samych zasad, więc osłonięcia działów z alkoholami, ukrycia reklam alkoholi zobowiązania są sprzedawcy wielkopowierzchniowi.

Dwuletni okres karencji ustawy w przypadku supermarketów miał dać czas, na przystosowanie się placówek do nowych wymogów, ale co ciekawe, również teraz, gdzieniegdzie, zmiany mogą nie nastąpić, ponieważ przeciągał się proces konsultacji i część przepisów wykonawczych, wydana została zbyt późno.

Dyrektor generalny Convenience Stores and Newsagents Association Vincent Jennings:

– Nie ma żadnych wątpliwości, że w większości z ponad 2800 punktów sprzedaży alkoholi, nastąpią zmiany i będzie je można zobaczyć. Jednak innym zajmie to trochę czasu, bo chociaż od momentu, gdy ustawa stała się aktem prawnym, minęły dwa lata… próbowaliśmy konsultować ustawę z Ministerstwem Zdrowia i Służbą Zdrowia Środowiskowego niemal natychmiast. Wstrzymywali się od wprowadzania zmian, dopóki nie zakończyliśmy naszych rozmów w sierpniu tego roku. Czyli dopiero na tym etapie, ponieważ projekt ustawy został napisany bez odniesienia do naszych własnych wymagań w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Nie ma teraz żadnych trudności i wejście w życie ustawy, to tylko kwestia czasu. W kraju jest tylko pewna liczba monterów, a my pracujemy w pandemii, więc dystans społeczny jest konieczny, co opóźni proces montowania barier oraz osłon. Teraz obowiązuje takie prawo i jako takie, będziemy je respektować. Chciałabym jednak powiedzieć, że nic takiego nie miałoby miejsca i nie było problemem takiego stopnia, jaki wywołany został przez lata opóźnień, gdyby konsultacje odbyły się na wczesnym etapie. Rząd ma pełne prawo do prowadzania swojej polityki, ale musi dyskutować ze wszystkimi interesariuszami, jak osiągnąć cele. Nie zaś wprowadzać prawo, a potem próbować je dostosować.

W kraju od dwóch lat obowiązują natomiast inne przepisy z ustawy o przeciwdziałaniu alkoholizmowi i jej Artykuł 14, zabrania reklamy alkoholi w pobliżu szkół, placów zabaw, parków, dworców kolejowych i autobusowych lub na ich terenie. Artykuł 17 mówi natomiast, że odzież dziecięca nie może promować spożywania alkoholu i oznaczona być logotypami producentów napojów alkoholowych, jak i nie wolno importować do kraju takiej odzieży. Artykuł 20 tejże ustawy zabrania również reklamowania alkoholi w kinach, a wyjątkiem są filmy, w których pojawia się alkohol, jednak muszą być one zaklasyfikowane, jako przeznaczone dla osób pełnoletnich.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Polska-IE: Udostępnij
Bez umowy – żywno
Poseł chce wysłać
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian