Za mało punktów masowych szczepień i źle zlokalizowane

Gabinet ustami swojego ministra zdrowia opublikował wczoraj listę punktów masowych szczepień, a tych w kraju ma być 37.

Po publikacji i szybkiej analizie odezwało się część władz lokalnych, które stwierdziły, że punktów szczepień jest zbyt mało, aby poradzić sobie z bezproblemowym podawaniem szczepionek. Najwięcej zarzutów do rządu mają władze lokalne z zachodniego wybrzeża, ale nie tylko one, i uznały, że proponowane przez gabinet lokalizacje, nie odpowiadają potrzebom hrabstw oraz powiatów.

Jak podkreślali lokalni radni, w niektórych częściach Irlandii, ilość punktów masowych szczepień zamyka się ilością jednego, co zmuszać będzie osoby zamieszkujące te regiony, do dalekich podróży. To z kolei powodować może trudności z dotarciem do miejsca szczepienia, a i zwiększać możliwość kontaktów, czyli zwiększać zagrożenie zakażeń. Jeden z radych z Galway powiedział, że nie wszystkie osoby mieszkające w hrabstwie, a poza miastem, dysponują własnym środkiem transportu, więc to o nie chodzi, a w Galway, zaproponowano tylko jeden punkt masowych szczepień.

Same miejsca, które wybrane były na punkty szczepień, też wydają się nieco chybione i jak w przypadku Galway, gdzie centrum znajdować się ma na ternie toru wyścigów konnych na Ballybrit. Każdy mieszkaniec Galway wie jednak, że okolica, to wąskie gardło komunikacyjne miasta, bo w bezpośredniej bliskości znajduje się kilka ogromnych zakładów przemysłowych, w których pracuje ogółem kilkanaście tysięcy osób. Do tego miejsca prowadzą właściwie tylko dwie drogi, a w godzinach, kiedy pracownicy kończą lub zaczynają pracę, obie „arterie”, chociaż to zwykłe ulice, są skutecznie zakorkowane.

Inne punkty masowych szczepień też wydają się nietrafione, jak np. Ratusz w Cork i Aviva Stadium w Dublinie, bo wszędzie może być problem z dotarciem na miejsce.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Dublin Airport chce
Ustawa „antylichwi
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian