Za brak maski w sklepie – mandat 2500 €

Dzisiaj wszedł w życie jeden z przepisów, który nakazuje nakładanie maseczek na twarze w sklepach, a brak takiej osłony lub odmowa jej nałożenia, skutkować może mandatem w wysokości 2500 €, albo karą pozbawienia wolności do 6 miesięcy.

Każda osoba, która dzisiaj rano wejdzie do sklepu, zobowiązana jest do osłonięcia twarzy, a obsługa sklepu, o ile zobaczy osobę bez maski, powinna, poprosić o jej nałożenie. Jeżeli spotka się z odmową, sprzedawca będzie miał prawo, a w domyśle obowiązek powiadomienia o takim czynie zabronionym Gardę, która uda się na miejsce i nałoży karę porządkową.

Mówiąc o nowych zasadach bezpieczeństwa, jakie obowiązywać będą w szeroko pojętym handlu i usługach, pełniący obowiązki dyrektora medycznego w Departamencie Zdrowia dr Ronan Glynn stwierdził, że maski obowiązkowe są od dzisiaj we wszystkich sklepach detalicznych, punktach usługowych, w tym u fryzjerów, ale i w publicznych przestrzeniach zamkniętych, więc w galeriach handlowych, kinach, muzeach itd.

O sprawie wypowiedział się też dyrektor Retail Ireland Arnold Dillon, który z zadowoleniem przyjął nowe zasady, jakie obowiązywać będą w handlu detalicznym, ponieważ zwiększy się w ten sposób bezpieczeństwo zdrowotne samych klientów, jak i pracowników placówek handlowych. Dyrektor Dillon oczekuje, iż klienci dostosują się do obowiązujących zasad i nie trzeba będzie wobec nich stosować żadnych form nacisku albo kar.

Departament Zdrowia poinformował, że Garda, prowadzić będzie wyrywkowe kontrole sklepów oraz punktów usługowych, a sprawdzać wtedy ma wykonywanie zaleceń bezpieczeństwa zdrowotnego, a i reagować na wezwania detalistów, gdyby klienci odmawiali osłaniania twarzy.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/Retail Ireland

Polska-IE: Udostępnij
Caspian Hope – Wri
Rząd zaniepokojony
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian