Z sieci spożywczych najlepsze oceny Polaków notują Kaufland, Auchan i Piotr i Paweł

Polacy najbardziej pozytywnie odbierają kilka sieci handlowych. W różnych kategoriach (m.in. wygląd sklepu, jakość i dostępność artykułów w sklepie stacjonarnym i internetowym, czy jakość obsługi), najlepsze oceny zebrały: Kaufland, Auchan i Piotr i Paweł, a następnie Carrefour i Lidl – wynika z informacji Mobile Institute.

Firmy te znajdowały się w danej kategorii na jednym z trzech pierwszych miejsc przynajmniej kilka razy. Najrzadziej spośród tych marek, bo tylko dwa razy, pojawił się Lidl. Sieci: Biedronka, Delikatesy Centrum i Makro zajęły jedno z trzech pierwszych miejsc tylko raz.

W raporcie Customer Happiness Index, przygotowanym przez Mobile Institute, 2000 aktywnie kupujących internautów oceniło swoje doświadczenia zakupowe w sklepach stacjonarnych i internetowych m.in. pod kątem dostępności asortymentu, jakości produktów, jakości obsługi, wyglądu lub intuicyjności sklepów, a także promocji i reklamacji.  Respondenci zostali też poproszeni o ocenę możliwości pozostawienia opinii i sklepie. Na koniec ocenili, w jakim stopniu są skłonni polecić zakupy produktów danej marki.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Skłonność do polecenia, czyli tzw. wskaźnik poleceń NPS (Net Promoter Score) to różnica pomiędzy odsetkiem tzw. „promotorów” marki, czyli oceniających prawdopodobieństwo jej polecenia na 9 lub 10 w skali 0-10, a „krytyków” czyli takich, którzy marki raczej nie polecą, bo prawdopodobieństwo tego polecenia oceniają na od 0 do 6 w skali 0-10. Wśród sieci spożywczych, pod względem NPS uczestnicy badania najlepiej ocenili Kaufland, następnie Auchan i Lidl.

– W kategorii spożywczej konsumenci mogli ocenić 23 sieci sklepów. Zdecydowanie najlepiej ocenionym elementem, jeśli chodzi o zakupy stacjonarne, okazał się asortyment w sklepach. Ten obszar otrzymał średnią notę na poziomie 7,94, przy czym jeden z ocenianych sklepów – Kaufland – został w tym aspekcie oceniony na 8,17 w skali 0-10. Konsumenci dość dobrze oceniają także sklepy internetowe marek, które je już posiadają. Ten obszar uzyskał średnią ocenę 7,94. Reklamacje i możliwość pozostawienia opinii to dwa najgorzej oceniane obszary. W tej kategorii oceny kobiet i mężczyzn są dość wyrównane. Widać też zależność pomiędzy wiekiem, a poziomem odczuwanej z zakupów satysfakcji. Im dojrzalsi konsumenci, tym oceny na różnych obszarach są lepsze. Zjawisko to wystąpiło w większości badanych sieci sklepów – czytamy w raporcie.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Jak wynika z danych Mobile Institute, w kategorii wygląd sklepu najlepiej oceniony przez konsumentów został Kaufland, następnie Carrefour i Lidl. Pod względem dostępności asortymentu w sklepie stacjonarnym na pierwszym miejscu znalazł się Kaufland, następnie Auchan i Carrefour. Natomiast pod względem dostępności asortymentu w sklepie internetowym najwyższe podium zajął Piotr i Paweł, drugie miejsce przypadło sieci Auchan, a trzecie Carrefour.

Sieć Piotr i Paweł została najlepiej oceniona przez konsumentów także pod kątem intuicyjności sklepu internetowego oraz jakości produktów. W pierwszej z tych dwóch kategorii (intuicyjności sklepu internetowego) dwa kolejne miejsca przypadły: Auchan i Carrefour, a w drugiej z tych kategorii (jakości produktów) dwa kolejne miejsca zajęły: Kaufland i Delikatesy Centrum.

W kategorii profesjonalizm obsługi miejsce na podium zajęły: Kaufland, Lidl oraz Piotr i Paweł. Kaufland był także najlepiej oceniany w kategorii oferowane promocje (drugie miejsce przypadło Auchan, a trzecie Biedronce). W kategorii reklamacje pierwsze miejsce zajął Auchan, następne Kaufland i Makro. Za możliwość pozostawienia opinii najlepiej oceniono Auchan, na drugim miejscu znalazł się Kaufland, a na trzecim Piotr i Paweł.

DlaHandlu.pl>>>

Podziel się:

Nowe struktury JPK_V
Grabowscy o firmie A
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn