Z Rosji wychodzą wszyscy

Jak na zamówienie pojawiła się właśnie informacja agencyjna o prawdziwym exodusie zachodnich firm, które masowo wychodzą z Federacji Rosyjskiej.

Rano, kiedy pisałem felieton „Totalne uderzenie gospodarcze”, nie było nawet mowy o takim rozwiązaniu, chociaż mówiło się o prawdopodobieństwie podobnych działań. Tuż po godzinie 12:00 zaczęły jednak pojawiać się na stronach agencji prasowych informacje, że nie tylko korporacje i koncerny, ale właściwie wszystkie zachodnie firmy, rozpoczęły gremialne opuszczanie Rosji.

Z Federacji Rosyjskiej odchodzą, co jest już potwierdzone Apple, Intel, Boeing, BP, Shell, General Motors, Ford, Nike, a na dodatek powiadomiono, że wstrzymane będą dostawy towarów, technologii, sprzętu i półproduktów do tego państwa. Niektórzy mówią o dodatkowych konsekwencjach i zapewniają, że nie mają planów powrotu na rosyjski rynek, a i nie będą z nim kooperować, jak niemiecki dyskont spożywczy.

Do tego wszystkiego dołączają Airbus, AMD, Exon Mobile, Maersk, które poinformowały, że nie będą dostarczać do Rosji żadnego sprzętu. Komunikaty o zawieszeniu lub wycofaniu się z tamtejszego rynku są zazwyczaj krótkie, ale zawierają powód i stwierdza się, iż podstawą działań jest prowadzona przez Rosję wojna na Ukrainie. Jest jeszcze jeden mocny cios dla rosyjskiej gospodarki, bo korporacje opuszczające Federację, wycofują rosyjskie produkty z półek sklepowych na całym świecie.

Prekursorem działań wymierzonych w Rosję jest obecnie Polska, gdzie Rossmann, Netto, Polomarket, Carrefour, Topaz, Aldi, Żabka, Castorama, Hebe i Biedronka powiedziały, iż na ich półkach, nie znajdzie się już żaden produkt z Federacji Rosyjskiej i z Białorusi. Wspomnieć warto o Lidlu, który przygotował poważną zmianę w podejściu do wymiany towarowej z Rosją i Białorusią, a rzecznik firmy poinformował, że współpracę z oboma państwami zakończono definitywnie.

Koncerny motoryzacyjne General Motors, Volkswagen, Volvo, Renault, Jaguar Land Rover, BMW oświadczyły, iż ze skutkiem natychmiastowym wstrzymują swoją produkcję w Rosji.

Rosjanie nie mogą już korzystać z usług oferowanych przez Google Pay, Apple Pay, natomiast Adidas, nie będzie już ubierać rosyjskich piłkarzy i zawiesił współpracę z Rosyjską Federacją Piłki Nożnej, a taki sam ruch następuje ze strony Nike.

Z rosyjskiego rynku wycofał się też FedEx i UPS, a norweski koncern paliwowy Equinor powiedział, że opuszcza Rosję i raczej już do niej nie wróci.

BP mówi o pozbyciu się wszystkich akcji Rosnieftu, a Shell kończy współpracę z Gazpromem i nie będzie uczestniczył w rozbudowie terminala LNG Sachalin 2.

Maersk zawiesił współpracę częściowo, gdyż rzecznik firmy oświadczył, że wciąż będzie dostarczał żywność, pomoc humanitarną oraz leki do Rosji, jednak poza tymi towarami, Maersk nie przewiezie nic więcej do i z Rosji.

*

Specjalnie dla prezydenta Putina – Dzień Zwycięstwa:

Bogdan Feręc

Źr: Reuters/AFP

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Totalne uderzenie go
Bezrobocie w lutym b