Z Met Éireann są ciągłe problemy

Met Éireann od lat krytykowane jest za swoją działalność, przede wszystkim za niską sprawdzalność prognoz pogody, ale nie tylko to, przeszkadza mieszkańcom Irlandii.

Obecnie dostało się prognostom występującym w programach narodowego nadawcy RTÉ, a widzowie mają im za złe, że prezentacje pogody są słabe. W ogniu krytyki znalazły się błędy językowe, popełniane przez prezenterów pogody, ale i błędne niekiedy zapisy, jednak to nie wszystko, co denerwuje odbiorców prognoz. Osoby, które przestawiają stan irlandzkiej aury, mówią też zbyt szybko, co utrudnia ich zrozumienie, ale noszą też, przynajmniej wg części widzów, nieodpowiednie ubrania.

Jeden z widzów wyraził to słowami, iż „pokaz mody”, jaki obserwowany był na ekranie, odciągał od informacji podstawowej.

Widzowie mają RTÉ za złe, że całkiem często się zdarza, iż mapy pogody permanentnie się blokują lub są obcinane, albo pojawiają z opóźnieniem i są nie do końca zgodne ze słowami, jakie wypowiada prezenter.

Najwięcej z 41 skarg, jakie wpłynęły do Met Éireann, pojawiło się w sierpniu ub. roku, a 13 z nich dotyczyło błędnej pisowni słowa „błyskawica”. Była też skarga na brak kompetencji osoby prowadzącej prognozę pogody i była to pierwsza ubiegłoroczna skarga, a następnie telewidzom, nie spodobał się strój prezenterki, która w Dniu Świętego Patryka, omawiała warunku atmosferyczne na wyspie. Mówiono wtedy, że święto narodowe Irlandii, ma wieloletnią tradycję, więc kolor zielony, jest wtedy podstawowym, jaki powinien się pojawiać na ekranach telewizorów, nie zaś czarny, w jakim o pogodzie mówiła prezenterka.

Widzom nie podobają się też formy powitania, bo zwykłe „cześć” jest zbyt nieformalne, jak na telewizję i prezenterzy pogody, powinni używać form oficjalnych.

Karabin maszynowy” to określenie jednej z seniorek, która napisał do RTÉ, że prezenterzy pogody mówią zbyt szybko, co przede wszystkim osobom starszym, utrudnia zrozumienie przekazu. Podczas prognoz pogody, słychać też jakieś odgłosy w tle, w tym drażniący szum, co także rozprasza widzów. Skargi dotyczą też samych map, na których prezentowana jest pogoda, bo część widzów jest zawiedziona, iż na planszach, nie ma zaznaczonych ich miejscowości, a lokalizacje, wcale, jak Letterkenny, nie należą do najmniejszych. Skargi dotyczyły też Derry, które pojawiło się na irlandzkiej mapie pogody, a nie było na niej Letterkenny.

W odpowiedzi na te zarzuty zarówno stacja RTÉ, jak i Met Éireann mówiły, iż mają zespół wykwalifikowanych meteorologów, również prezenterzy są dobrze przygotowani, a błędy techniczne i pewne wpadki, zawsze się mogą zdarzyć, za co narodowy nadawca i przepowiadacz pogody, przeprosili.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Wygrana sterowana pa
Szczepionki stracą
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська