Z Irlandii zniknie abonament telewizyjny

Taoiseach Micheál Martion, z zadowoleniem przyjął propozycję likwidacji nieefektywnego abonamentu telewizyjnego, który w niedługim czasie przestanie funkcjonować.

Właściwie to tyle dobrych wiadomości, bo premier Martin, popiera wprowadzenie nowej opłaty nadawczej, a ta, nałoży obowiązek jej odprowadzania, na każde gospodarstwo domowe, niezależnie od tego, czy posiada odbiornik telewizyjny, czy też nie. W propozycji do zmian ustawowych w zakresie opłaty telewizyjnej mówi się, że wiele osób unika teraz wnoszenia abonamentu telewizyjnego, ponieważ nie posiada telewizora. Tu jednak powstał pewien problem, bo programy nadawane przez irlandzkie stacje telewizyjne, dostępne są również na platformach internetowych, więc za pomocą globalnej sieci, oglądane są przez mieszkańców Irlandii.

Ocenia się, że wpływy z opodatkowania wszystkich gospodarstw domowych w kraju, podniosą się o ok. 10%, kiedy ustawa o opłacie nadawczej, wejdzie w życie.

Premier Martin zaznaczył, że pieniądze z nowej opłaty, przeznaczone będą w całości dla nadawców, wydawców oraz dziennikarzy niezależnych, co pomoże im w prowadzeniu działalności. Z nowej opłaty nadawczej będą mogli korzystać wszyscy dziennikarze w kraju, bo nie tylko nadawcy publiczni, co jest nowością na irlandzkim rynku.

Aktualnie możliwość wprowadzenia tak głębokich zmian omawiana jest przez Komisję ds. Przyszłości Mediów, a rząd otrzyma sprawozdanie w tej sprawie, już w połowie przyszłego roku. O ile tak się stanie, rozpoczną się wtedy prace nad nowelizacją ustawy o opłatach abonamentowych, a nowa ustawa, więc opłaty wnoszone przez wszystkich mieszkańców Irlandii, zaczną prawdopodobnie swoje życie w 2022 roku.

Opracowane zostaną również zasady, na jakich nadawcy i wydawcy w Irlandii będą mogli starać się o przyznanie finansowania, a wtedy zarejestrowane na wyspie podmioty medialne, otrzymają pieniądze pochodzące z opłaty nadawczej. Z pierwszych nieoficjalnych informacji wiemy, że o państwowe pieniądze z nowej opłaty, starać się będą mogli zarejestrowani nadawcy, wydawcy i dziennikarze, a program raczej nie obejmie nadawców prowadzących swoją działalność w mediach społecznościowych.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Polska-IE: Udostępnij
Irlandia zatwierdzi
Wiceminister chce op
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian