Z Irlandii do Francji z pominięciem Wielkiej Brytanii

Coraz mniej wskazuje na to, że Brexit odbędzie się w sposób, którego życzyłaby sobie Irlandia, a ta zaczyna intensywne przygotowania, aby uniezależnić się od sąsiedniej wyspy.

Obecnie jedną z najkrótszych i najbardziej popularnych dróg z kontynentu na irlandzką wyspę jest ta wiodąca przez Eurotunel z Calais do Dover, a następnie lądem i promem przez Morze Irlandzkie do Dublina lub Rosslare. Ten właśnie port uznał, iż można usprawnić przeprawę morską i zapowiedział uruchomienie połączenia promowego z Rosslare Europort do Dunkierki.

Pozwoli to na uniknięcie mostu lądowego przez Wielką Brytanię, a tym samym możliwych opóźnień na przejściach granicznych.

Usługę przewozową uruchomi duńska międzynarodowa firma transportowo-logistyczna DFDS, a regularne rejsy rozpocznie już 2 stycznia, które odbywać się będą dwa razy w tygodniu. W okresie szczytów przewozowych planowane jest zwiększenie ilości kursów, by sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu.

DFDS nie wyklucza uruchomienia innych połączeń promowych z kontynentu do Irlandii, w tym do portu w Dublinie i Cork, a w razie potrzeby, nawet do Shannon.

*

Tak się kończy brytyjska przygoda z Unią Europejską, a za sprawą firmy DFDS, rozpocznie się stopniowa marginalizacja i uniezależnienie Republiki od naszych wschodnich sąsiadów. Co ważniejsze, na wartości straci też sam tunel pod Kanałem La Manche lub, jak ktoś woli Kanałem Angielskim, bo straci prawdopodobnie klientów z Irlandii. Nawiasem mówiąc, uruchomienie przeprawy promowej Rosslare – Dunkierka, może być kolejnym sygnałem, że wyjście Brytyjczyków bez umowy, jest już przesądzone, ale nikt nie ma jeszcze odwagi, aby o tym powiedzieć.

Tym samym przypomnę swoją obietnicę sprzed dwóch lat, kiedy byłem krytykowany, że jestem czarnowidzem i mówiłem o brexicie bez umowy, odsądzano mnie od czci i wiary, a i sugerowano, że nie jestem w pełni władz umysłowych. Obiecałem ówcześnie, że przyznam się do winy, odszczekam wszystko, a i będę się kajał publicznie. Obserwując jednak rozwój wypadków, odnoszę wrażenie, że niczego takiego nie będę musiał robić.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

Polska-IE: Udostępnij
Profesor Mirosław M
Studio Dublin – 27
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian