XXIX WELCONOMY FORUM IN TORUŃ W CIENIU WOJNY

Bardziej niż gorące ostatnie przygotowania do XXIX Welconomy Forum in Toruń. To jeden z najważniejszych kongresów społeczno-gospodarczych nie tylko w Polsce, ale i Europie centralnej. Wydarzenie będzie zdominowane dysputami i rozmowami o sytuacji na Ukrainie.

Wojna ukraińsko – rosyjska zmieniła podejście Europy i świata do surowców paliwowych i całej filozofii bezpieczeństwa energetycznego w Europie. Drugą kwestią jest zachwianie łańcuchów dostaw zbóż na rynki afrykańskie i azjatyckie, oraz tanich pasz na rynki europejskie (także irlandzkie), co zachwieje produkcją zwierzęcą. Oddzielną kwestię stanowi rzesza ponad 5.000.000 uciekinierów przed wojną z Ukrainy na zachód, w przeważającej mierze kobiet z dziećmi. Samo to zjawisko stanowi olbrzymie wyzwanie logistyczne i ekonomiczne dla sąsiadujących państw.

Wojna na Ukrainie zmienia oblicze ekonomiczne Europy, która z jednej strony wdraża sankcje gospodarczej wobec Federacji Rosyjskiej, z drugiej wspiera broniących się przed agresorem Ukraińców. Jednocześnie rozpoczęła się już dyskusja o organizacji środków pomocowych dla Ukrainy, która już zawnioskowała o przyjęcie do Unii Europejskiej.

W trakcie XXIX Welconomy Forum in Toruń będą poruszane także inne tematy. Przykładem jest debata „Młode pokolenie na rynku pracy – zaprojektuj zaangażowanie i motywację swoich pracowników.”

W dyskusji wezmą udział:

  •  prof. Iveta Ludviga – Dyrektor programu Master of Business Administration, RISEBA Uniwersytet Nauk Stosowanych w Rydze (Republika Łotewska);
  • prof. nadzw. Nelson Duarte – Wyższa Szkoła Zarządzania i Techniki Politechniki w Porto, Republika Portugalska i Międzynarodowy Instytut Badawczy Ekonomii i Zarządzania;
  • Dobrosława Maria Duszyńska – Global Marketing Manager, Networked Energy Services (NES);
  • dr Agnieszka Niemczynowicz – doktor nauk fizycznych, Uniwersytet Warmińsko–Mazurski; Sylwia Sobczak – dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu;
  • dr Radosław Kycia – doktor nauk fizycznych, Masaryk University w Brnie, Republika Czeska).

Dyskusja będzie prowadziła dr Joanna Nieżurawska – wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu i prezes Fundacji Międzynarodowy Instytut Edukacji i Rozwoju Osobistego (MIERO)

Bardzo ciekawie zapowiada się również zorganizowana w ramach XXIX Welconomy Forum in Toruń debata „Jak uratować tonący okręt czyli blaski i cienie restrukturyzacji”. Ten panel został przygotowany przez Instytut Biznesu.

W dyskusji uczestniczą Artur Zawadowski – radca prawny, ekspert prawa gospodarczego, Dariusz Janus – uczestnik postępowań/procesów restrukturyzacyjnych i Juliusz Bolek – Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu. Debatę prowadzi dziennikarz Damian Kuraś. Dyskutanci starają się odpowiedzieć, jak praktyce sprawdza się funkcjonujące od kilku lat funkcjonuje nowe prawo restrukturyzacyjne.

 Paneliści odpowiadają na pytanie kto jest rzeczywistym beneficjentem procesu restrukturyzacyjnego? Czy ustawa gwarantuje spółce o wierzycielom kontrolę nad restrukturyzacją/upadłością? Jakie są najczęstsze efekty restrukturyzacji sądowej? Jak powinien przygotować się przedsiębiorca do sytuacji utraty płynności? Czy są inne rozwiązania niż restrukturyzacja sądowa?

– Takie wydarzenia jak Welconomy Forum in Toruń są potrzebne.” – Uważa dr Jacek Janiszewski – przewodniczący Rady Programowej Stowarzyszenia „Integracja i Współpraca”. – Podczas XXIX Welconomy Forum in Toruń będziemy rozważyć, gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy.

Pojęcie postępu nabiera nowego wymiaru. Na naszych oczach kształtuje się nowy porządek międzynarodowy. To, czego byliśmy świadkami, odeszło do przeszłości. Nie warto jednak popadać w pesymizm.

– I mierzyć się z taką sytuacją to siła wielkich i wielka biegłość analizujących. Takie jest właśnie nasze Welconomy. Czuć puls rzeczywistości. Bądźmy razem. Tylko w ten sposób, może nie zmienimy okoliczności, ale znajdziemy rozwiązania, o których każdy z nas będzie mówił. – przekonuje dr Jacek Janiszewski. przewodniczący Rady Programowej Stowarzyszenia „Integracja i Współpraca”.

XXIX Welconomy Forum in Toruń odbedzie się w dniach 30-31 maja 2022 roku w Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Trouniu. Już teraz można zapewnić sobie miejsce jako uczestnik i zarejestrować się poprzez formularz online: https://welconomy.pl/formularz-rejestracyjny

Pomysłodawcą i głównym organizatorem jest dr Jacek Janiszewski, były minister rolnictwa w rządzie Jerzego Buzka, wykładowca Wyższej Szkoły Kadr Menedżerskich w Koninie. 

dr Jacek Janiszewski

Dr Jacek Janiszewski i Tomasz Wybranowski, szef Studia 37 często mówią na antenie Radia Wnet, że polityków powinno cechować poczucie misji! Były prezes Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego zauważa także, że społeczeństwa generalnie bardziej zainteresowane są tym, co oferuje się im obecnie niż analizowaniem długoterminowych strategii w perspektywie kolejnych dwóch pokoleń.

– Ludzie zapominają, że takie rzeczy jak 500+ nie biorą się ot tak, tylko z ich własnej pracy i przedsiębiorczości.

Jacek Janiszewski, były minister rolnictwa w rządzie Jerzego Buzka krytykuje polityków za nadmierny populizm, z którym wcześniej czy później przyjdzie się zmierzyć i rozliczyć nie tylko na polu ekonomiczno – gospodarczym, ale także społeczno – politycznym.

Dr Jacek Janiszewski jest absolwentem Wydziału Zootechniki Akademii Techniczno – Rolniczej w Bydgoszczy i doktorem nauk humanistycznych w dziedzinie socjologii. Był Ministrem Rolnictwa w rządzie Jerzego Buska i posłem na Sejm, Rzeczpospolitej III kadencji.

Prowadzi wykłady na uczelniach wyższych, m.in. w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy. Jest założycielem i przewodniczącym rady programowej Stowarzyszenia „Integracja i Współpraca”. Od 1994 organizuje jeden z największych kongresów społeczno-gospodarczych w Polsce, odbywającego się początkowo w Międzyzdrojach i Ciechocinku, a następnie w Toruniu pod nazwą Welconomy Forum in Toruń. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2015 otrzymał Perłę Honorową Polskiej Gospodarki (w kategorii gospodarka), a w 2018 roku został wyróżniony tytułem Ambasador Gospodarki przez Instytut Biznesu.

Tutaj do wysłuchania rozmowa redaktora Tomasza Wybranowskiego z dr. Jackiem Janiszewskim:

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Tomasz Szustek: OPAC
Tysiące ukraińskic
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська