Wzrost zachorowań na grypę

Weszliśmy właśnie w okres zwiększonej zachorowalności na grypę, a oczekuje się, że już wkrótce, ich ilość znacznie się zwiększy, do czego przyczyni się głównie ciepła i wilgotna irlandzka aura, ale też…

W tym sezonie grypowym choroba pochłonęła już sześć osób, a najbardziej zagrożone są nią w tym roku dzieci i kobiety w ciąży. W przypadku dzieci, przede wszystkim zagrożeniem staje się szkoła, gdzie na stosunkowo niewielkiej powierzchni, znajduje się spora ilość uczniów, więc i o zakażenie łatwo. Jak już wcześniej mówił doktor Kevin Kelleher z HSE w kraju mamy bardzo groźną odmianę wirusa grypy, nazywany popularnie świńskim, czyli w nomenklaturze medycznej H1N1.

Ilość zachorowań wg HSE ma się zwiększać przez kolejne sześć do ośmiu tygodni, jednak wszystko uzależnione będzie od pogody, bo ta właśnie jest jednym z podstawowych czynników rozprzestrzeniania się wirusa. Dotychczas do szpitali trafiło już 29 pacjentów z ciężką postacią grypy i wszystkie trafiły na oddziały intensywnej terapii, a w czterech przypadkach zanotowano niewielkie epidemie wewnątrzszpitalne.

To będzie zdarzać się częściej, dodał dr Kelleher, a wszystko przez kolejki do szpitali i kryzys łóżkowy, gdyż w takim przypadku, nie jest możliwe odizolowanie pacjentów z grypą. Dodatkowo długa ekspozycja na wirus, może wpłynąć na jego szybki i intensywny rozwój, a osłabione innymi chorobami organizmy, dużo szybciej poddają się grypie, więc tendencja wzrostowa w zakażeniach szpitalnych, widoczna jest już teraz.

Wczoraj na łóżko szpitalne na korytarzowych przystawkach czekało w Irlandii ponad 500 pacjentów i to głównie oni zaliczeni zostali do grupy podwyższonego ryzyka zachorowania na grypę, a największe przeludnienie panowało w szpitalach w Limerick, Cork, Letterkenny i Waterford.

HES dodaje, iż pacjenci z grypą powinni być izolowani, jednak nie we wszystkich przypadkach jest to możliwe i jako powód ponownie podaje się brak łóżek szpitalnych. Zaleca się w takim przypadku, czyli po zaobserwowaniu pierwszych objawów grypy, pozostanie w domu, odpoczynek, spożywanie dużej ilości płynów, zażycie leków dostępnych bez recepty, co pomoże złagodzić objawy, a nawet w niektórych przypadkach zwalczyć chorobę.

O ile nie uda się przezwyciężyć zakażenia, to zaleca się udać do lekarza GP, który przepisze odpowiednie leki, a w szpitalach powinny pojawić się osoby, u których doszło do ciężkiej postaci grypy, lub obserwowane są powikłania.

Nadal wzywa się mieszkańców Irlandii, aby zaszczepić się przeciwko grypie i szczepowi H1N1, co pozwoli na łagodny przebieg choroby, bo szczepionki, jak wiemy, nie chronią przed zapadnięciem na tę chorobę.

Bogdan Feręc

Źr: HSE

Znajdź nas:

Zmiana pogody już w
Jan Włodzimierz Bre
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn