Wzrost przemocy domowej

W czasie pandemicznych ograniczeń zeszłego roku, doszło w Irlandii do zwiększenia się liczby przypadków przemocy domowej, o czym poinformowała Garda.

Irlandzka policja stwierdziła, że musiała zająć się prawie 50 000 przypadków przemocy domowej, co oznacza, iż był to wzrost o 10% w stosunku do danych z 2020 roku. Interwencje przyczyniły się od postawienia 4250 zarzutów karnych, co wynikało z naruszenia nakazów sądowych w zakresie przemocy i nadużyć w zakresie przemocy w domu, a to oznacza, że ilość tych przypadków podniosła się o 6%. Postawiono też 8600 zarzutów o przestępstwa z elementem przemocy domowej i tych było o 14% więcej.

Garda interweniowała ponad 48 400, a wszystkie te działania związane były z przemocą domową, natomiast uważa się, że wyższa ilość zgłoszeń, wynika z akcji, jaka zapoczątkowana została w 2020 roku, a miała na celu wsparcie osób doświadczających przemocy domowej w różnych formach. Operacja nazwana została „Faoiseamh” i trwa.

Funkcjonariusze dodali, że do aktów przemocy domowej dochodziło też w czasie świąt Bożego Narodzenia i wtedy, policjanci interweniowali kilkaset razy, co przyniosło ogółem 122 aktów oskarżenia.

Garda szkoli nadal, chociaż ma już ponad 1000 funkcjonariuszy, którzy posiadają wiedzę, jak postępować z ofiarami przemocy, ale też, jak prowadzić przesłuchania osób podejrzanych o przemoc domową. Wsparciem w tym zakresie są też radcy prawni i prawnicy, którzy podczas przesłuchań dbają, by wszystko odbywało się zgodnie z przepisami, a jednocześnie ewentualne zarzuty, stawiane były na podstawie obowiązującego prawa.

Garda rozwinęła i przystosowała swój sposób dziania w sprawach o przemocy domowej, by być bardziej skuteczną i pomocną dla ofiar tego rodzaju przestępstw.

Bogdan Feręc

Źr: Garda

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Minister Coveney bę
„Weekend wolności
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська