Wzrost liczby wakatów. To dobry okres na zmianę pracy

W kraju wciąż rośnie ilość nieobsadzonych miejsc pracy, a to nie jest dobre ani dla gospodarki, która jest już blisko odzyskania pełnej pokryzysowej sprawności, ani dla pracodawców, którzy nie mogą wykorzystać w pełni potencjału swoich firm.

 

W ujęciu rocznym ilość wakatów w całym kraju wzrosła o 4%, jednak w porównaniu kwartał do kwartału, spadła o 1%. W trzecim kwartale tego roku w porównaniu do okresu analogicznego z roku 2017 prawie każdy region w kraju, a przede wszystkim duże miasta odnotowują wzrost wolnych miejsc pracy, na co wskazuje „Irish Jobs Index”, prowadzony przez portal IrishJobs.ie.

Nowe dane pokazują, że w Dublinie wakaty wzrosły o 19%, w Cork i Galway o 5%, a w Limerick o 2%. Inne powiaty o dużych miastach, w tym Waterford 27%, Sligo 15% i Kilkenny 10%, odnotowały dwucyfrowy wzrost wakatów rok do roku.

Hrabstwa na obszarach wiejskich, w których odnotowuje się znaczący wzrost wolnych posad, to Meath 40%, Wicklow 38%, Carlow 36%, Westmeath 28%, Kildare 25%, Laois 22% i Louth 20%.

 

Według dyrektora ds. marketingu europejskiego w IrishJobs.ie Safanna MacCarthy, dane sugerują, że gospodarka Irlandii jest silna i nadal rośnie.

Safann MacCarthy:

W większości przypadków więcej wolnych miejsc pracy jest silnym wskaźnikiem, że irlandzka gospodarka nadal znajduje się na ścieżce wzrostu, a przedsiębiorstwa są pewne siebie, inwestują w rozwój, a przy tym tworzą miejsca pracy. Problem pojawia się, jeśli te wolne miejsca nie są obsadzone, co może być krótkoterminowe, szczególnie jeśli obszar jest odbiorcą nowych, szybkich inwestycji i rośnie szybciej, niż można znaleźć pracowników. Tak może być w takich obszarach, jak Longford w związku z budową nowego ośrodka Center Parcs oraz w Limerick, który szybko przeszedł na status trzeciego miasta w Irlandii w wyniku ciągłych inwestycji ze strony firm medycznych i technologicznych. Aparat (rząd), także zrobił postępy w przyciąganiu międzynarodowych firm do miast takich jak Sligo i Waterford, które w ostatnich latach odnotowały znaczący wzrost.

Bogdan Feręc

Źr: IrishJobs.ie

Podziel się z innymi:
Komunikat techniczny
Irlandzko-hiszpańsk

Translate »