Wzrost cen chleba jest nieunikniony?

Już od jakiegoś czasu pojawiały się informacje, że chleb w Irlandii może wyraźnie zdrożeć, ale nie było to do tej pory bardziej pewne, niż jest obecnie.

W całej sprawie chodzi o dwie kwestie, więc o Wielką Brytanię i Unię Europejską. Ta pierwsza, wychodząc z bloku unijnego, stała się krajem trzecim, a umowa o wystąpieniu jest tak skonstruowana, że nakłada cła na większość towarów, w tym na mąkę i jej mieszanki. W te zaś zaopatruje się Irlandia, a jak wynika z danych statystycznych, irlandzcy piekarze kupują jej u naszych wschodnich sąsiadów około 80% z całości, jaka używana jest do wypieku chleba.

1 kwietnia, kiedy zakończy się okres karencji na większość towarów eksportowanych z Wielkiej Brytanii przez granicę na Morzu Irlandzkim, Londyn wprowadzi na artykuły spożywcze wyższe cła, a jednocześnie świadectwa zdrowia na przetwory i produkty pochodzenia zwierzęcego i roślinnego.

Takich ceł doczeka się m.in. mąka i jej mieszanki, a to oznacza, że zdrożeje nie tylko chleb, bo również wszelkie artykuły, do których wytworzenia używana jest mąka, w tym chleb razowy, ciasto na pizzę i makarony produkowane z brytyjskiej mąki w Irlandii.

Podejmując próbę ratowania sytuacji, irlandzki rząd wystąpił do Unii Europejskiej, aby ta, wyraziła zgodę na zwolnienie Irlandii i Wielkiej Brytanii z przepisów o taryfach celnych w zakresie mąki, jednak Bruksela, nie podjęła żadnych działań, aby tak właśnie się stało. I to jest powód drugi.  

Co ważne, tylko jedna mieszanka brytyjskiej mąki, jaka używana jest w Irlandii, doczekała się w grudniu ubiegłego roku szczególnego traktowania, ale wcale nie jest pewne, czy i na tę nie zostaną nałożone taryfy celne, gdyż w umowie handlowej pomiędzy UK a UE, zawarta jest klauzula, że taryfy, mogą być wprowadzane w zależności od potrzeb kraju trzeciego lub drugiego z partnerów umowy, więc Unii Europejskiej.

O ile w najbliższych kilku tygodniach, nie wyjaśni się sytuacja z mąką, to Londyn, co już sygnalizował, nie będzie traktował mąki i jej mieszanek w sposób szczególny, więc wprowadzi prawdopodobnie wyższe taryfy celne. O ile tak się stanie, to chleb w Irlandii oraz wszelkie produkty wytwarzane na wyspie z brytyjskiej mąki, mogą zdrożeć od 2 do nawet 8 procent.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Nearly 3.8 million C
Dzięki Bidenowi irl
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian