Wzrost cen benzyny jest nieunikniony

Sprzedawcy paliwa ostrzegli, że ceny na stacjach paliw ponownie wzrosną z powodu wojny na Ukrainie.

Ostrzeżenie Irlandzkiego Stowarzyszenia Detalistów Benzyny pojawia się po tym, jak na początku tygodnia ceny ropy naftowej wzrosły do ponad 100 euro za baryłkę. Wynika to z faktu, że wielu sprzedawców benzyny i oleju napędowego podniosło ceny o 4 centy za litr natychmiast po inwazji Rosjan na Ukrainę. Warto też pamiętać, iż ceny benzyny i oleju napędowego były rekordowe już przed wybuchem wojny.

David Blevings ze stowarzyszenia powiedział, że ceny ropy były już wcześniej wysokie, a napędzane silnym popytem wynikającym z bezprecedensowego wzrostu gospodarczego i słabym podejściem do zwiększania zapasów ze strony członków OPEC.

Powiedział, że światowe zapasy ropy są teraz na najniższym poziomie od siedmiu lat, a wybuch wojny na Ukrainie dodaje rynkowi ogromną niewiadomą.

Blevings dodał, że wszelkie prognozy dotyczące przyszłych cen są obecnie niewiarygodne, ponieważ w grę wchodzi zbyt wiele czynników, które mogą mieć wpływ na ocenę sytuacji.

Jest też wielce prawdopodobne, iż poprzez działania wojenne, zobaczymy dalsze wzrosty cen na rynkach i będą to wzrosty skokowe.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: