Wzrośnie podatek od nieruchomości

Rząd dokonuje obecnie przeglądu systemu opodatkowania nieruchomości, co oznacza, że zaktualizuje cennik, czyli do programu, wpisane zostaną nowe ceny nieruchomości.

To z kolei przełoży się na wyższe opodatkowanie, skoro ceny domów w Irlandii wciąż rosną, więc rośnie też teoretyczna wartość nieruchomości. Kiedy system zostanie zaktualizowany, będzie miał wpływ na ok. 640 000 domostw w całym kraju, więc właściciele mogą spodziewać się wzrostu opodatkowania LPT, czyli Local Property Tax o ok. 90 € rocznie.

Wymieniona kwota jest średnią, z jaką zetkną się posiadacze domów, bo od chwili wprowadzenia ruchomego systemu oceny wartości nieruchomości dla LPT, co stało się w 2013 roku, wiele domów zwiększyło swoją wartość nawet o 75%. W tych przypadkach wzrost podatku będzie znacznie większy, więc ich właściciele, zapłacą więcej do lokalnych kas.

Średnio 36% właścicieli domów spotka się z podwyżkami opłat w zakresie LPT, 11% zauważy spadek opłaty, a 53% nie zauważy żadnych zmian.

O szczegółach poinformuje dzisiaj na konferencji prasowej minister finansów Paschal Donohoe, ale co ważne, powie również o 100 000 właścicielach nieruchomości mieszkalnych, którzy od przyszłego roku, zaczną płacić LPT. Dla tych i wielu innych, wyceny oparte będą na wartościach domów z października tego roku, a dotyczyć wszystkich, którzy kupili domy w okresie ostatnich 8 lat.

Krytykę wobec planu rządu w zakresie podniesienia podatku LPT wyraziła liderka Sinn Féin Mary Lou McDonald i upiera się, by nie wprowadzać w tym i przyszłym roku żadnych zmian do Local Property Tax.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Narodowy Plan Odbudo
Hotelarze są w szok
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian