Wzrośnie podatek drogowy i akcyza na paliwa pędne? Raczej należy się tego spodziewać

W propozycjach do budżetu na przyszły rok, znalazły się zalecenia, które mówią, iż należy przeprowadzić przegląd wielu grup podatków, w tym akcyzy na paliwa.

Proponuje się, aby akcyza na olej napędowy, wyrównana została z tą, która obowiązuje w przypadku benzyny, co oznacza wzrost tego podatku o 2,32 centa na litrze i tak dziać się ma przez najbliższe pięć lat. Jest jeszcze jedna propozycja, więc podniesienie akcyzy o połowę, czyli 1,16 centa, ale corocznie w okresie dziesięciu najbliższych lat, co z kolei może dać nam pewność, że akcyza pójdzie w górę, ale jeszcze nie wiadomo, o ile.

W przypadku Vehicle Registration Tax (VRT), zaproponowano, aby ilość pasm podatkowych zwiększyła się z 11 do 20, natomiast nowe stawki, wahałyby się od 7 do 39 procent, a uzależnione byłyby od emisji CO2. Proponuje się również dostosowanie przedziałów opłat dla nowych rejestracji samochodów, a w tym przypadku, przedział obniżony zostanie do 1-40 mg / km NOx zamiast obecnych 1-60 mg / km NOx.

W wyjaśnieniu do proponowanych zmian stwierdza się, że w ostatnich latach stawki VRT były zbyt niskie, a także opierały się na niedoszacowanych wartościach.

Złe informacje mamy również dla osób, które planowały zakup samochodu elektrycznego, bo w ustawie budżetowej może znaleźć się zapis, o dotacjach na pojazdy elektryczne i hybrydowe, a proponuje się, aby w przypadku pojazdów w cenie powyżej 40 000 EUR, obecna ulga w wysokości 5000 € na VRT została zmniejszona, likwidując jednocześnie ulgę w przypadku samochodów o wartości 50 000 € lub więcej.

W zakresie podatku drogowego także zajdą istotne zmiany, ale mówi się, że nie wszyscy odczują je, jako niekorzystne, ponieważ dostosowane zostaną do mechanizmu oceny opartym na emisji spalin i pojemności silnika. Wraz z ostatnim dniem tego roku, zmieni się system opodatkowania, a jedynym obowiązującym będzie WLTP, czyli  Worldwide Harmonized Light-Duty Vehicles Test Procedure. Z wyliczeń Tax Strategy Group wynika, że proponowane zmiany dla 1 procenta samochodów miałby obniżyć stawkę o 20 euro, 88 procent nie zobaczy żadnej zmiany, natomiast w przypadku 7 procent stawka wzrosłaby o 10 euro rocznie. W pozostałych 4 procentach przypadków nastąpiłby wzrost stawki od 30 do 50 euro rocznie.

Bogdan Feręc

Źr: Tax Strategy Group

Polska-IE: Udostępnij
Samoizolacja skróco
Bankier.pl świętuj