Wzrosną opłaty w żłobkach i przedszkolach. Tańszym rozwiązaniem może być tylko babcia

Niektórzy właściciele żłobków i przedszkoli ostrzegają rodziców, że już wkrótce mogą spotkać się z wyższymi kosztami opieki nad dziećmi młodszymi.

To trochę zaskakująca informacja, ponieważ niedawno minister ds. dzieci Roderic O’Gorman powiedział, że koszty opieki w żłobkach i przedszkolach powinny się obniżyć, co spowodowane będzie działaniami gabinetu. Minister O’Gorman mówił, że koszty opieki nad dziećmi nie przekraczają teraz średniej miesięcznej raty kredytu hipotecznego, co miało być chyba pocieszające dla rodziców.

Słowa ministra nijak mają się jednak do twierdzeń właścicieli żłobków i przedszkoli, bo ci uważają, że w wyniku pandemii, znacznie podniosły się koszty prowadzenia działalności, co oznacza tylko jedno, trzeba będzie podnieść ceny za opiekę nad dziećmi.

Właściciele placówek opieki twierdzą, że dzieje się tak, gdyż wprowadzono nowe obostrzenia higieniczne i epidemiologiczne, a jednocześnie zmieniły się niektóre regulacje, nakładające na żłobki oraz przedszkola dużo więcej obowiązków, powiedziała Alice Walsh z Harcourt Creche w Dublinie. Pani Walsh dodaje, iż wiele placówek opieki nad dziećmi młodszymi, jest obecnie w trudnej sytuacji finansowej, a jednie wsparcie ze strony władz, pomoże w ich utrzymaniu.

W żłobkach i przedszkolach jest teraz na tyle mała ilość dzieci, że placówki nie pokrywają z opłat za opiekę nawet podstawowych rachunków, więc nie wystarcza na prąd i ogrzewanie. Alice Walsh powiedziała z przekonaniem, że od września, kiedy więcej dzieci powinno pojawić się w żłobkach i przedszkolach, potrzebna będzie większa ilość wychowawców oraz opiekunów, a z tym wiążą się dodatkowe koszta.

Jeżeli rząd nie zapewni dodatkowego finansowania, to opłaty za żłobki i przedszkola, „zdecydowanie wzrosną”, zakończyła Walsh.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Polska-IE: Udostępnij...
Rowerowi ministrowie
Pierwszy sondaż po
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish