Wzrosła pandemiczna przemoc domowa

Organizacje pomagające osobom, które doświadczyły przemocy domowej, mówią, że od początku pandemii, znacznie wzrosła ilość zgłoszeń takich przypadków.

Jak informuje Women’s Aid, w ich przypadku ilość połączeń na pomocową infolinię podniosła się o prawie 50%, co jest bezprecedensowym wynikiem z ostatnich lat. O połowę większa ilość połączeń od kobiet szukających pomocy i wsparcia związana jest zamknięciem nas w domach podczas blokady kraju, a wtedy i ofiara i jej kat, zmuszeni byli przez długi okres przebywać razem na małej przestrzeni.

Wg Women’s Aid w tym samym okresie roku ubiegłego, więc od połowy marca do końca czerwca, odebrano o 43% więcej telefonów od osób prześladowanych w domach i ogółem było to 6561 połączeń, więc liczba raczej duża, jak na tak mały kraj.

Oprócz połączeń telefonicznych były też rozmowy za pośrednictwem komunikatorów, które prowadzone są przez tę organizację, a tą drogą z Women’s Aid skontaktowało się w kwietniu 171, a w maju 207 osób. W tych miesiącach – dodaje przedstawiciel organizacji, obowiązywały najsurowsze zasady wprowadzonej blokady, więc i osób szukających pomocy, było znacznie więcej.

Dla porównania, w lutym tego roku, z komunikatorów należących do Women’s Aid, skorzystało zaledwie 39 osób.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Fine Gael krytykuje
Ukarani za czyny inn