Wzrosła ilość zakażeń szkolnych

Irlandzka Narodowa Organizacja Nauczycieli (INTO), przeprowadziła ankietę wśród dyrektorów szkół podstawowych, by dowiedzieć się, jaka jest skala zachorowań na Covid-19.

Z szacunkowych danych wynika, że od 1 do 16 listopada tego roku, w szkołach podstawowych, 3726 uczniów i 605 nauczycieli, miało wynik pozytywny badania w kierunku koronawirusa, a jak dodaje INTO, skala może być nieco wyższa, bo to przypadki, które znane są dyrektorom placówek. To z kolei, co podkreśla John Boyle, sekretarz generalny związku, pokazuje, że system edukacji podstawowej, jest obecnie mocno obciążony zakażeniami Covid, a w konsekwencji zakażeń szkolnych, te mogą być transmitowane na inne osoby.

Przypadki covidowych zakażeń odnotowano w 877 z 3100 szkół podstawowych w całym kraju, a to wskazuje, że koronawirus, obecny był w 28 proc. szkół w kraju. INTO jest przekonane, iż taki poziom zakażeń, co podkreślają również dyrektorzy szkół, wpływa na możliwość prawidłowego prowadzenia zajęć dydaktycznych, więc zastępowania chorych nauczycieli, by zajęcia mogły odbywać się normalnie. Poziom nieobecności zaczął też wzrastać od początku listopada tego roku, w porównaniu z październikiem i wrześniem, a to odzwierciedla ogólny trend krajowy.

W omawianym, okresie 4% całego personelu szkolnego, więc 605 z 16 694, uzyskało wynik pozytywny na Covid, a wskaźnik pozytywnych przypadków wśród uczniów wahał się w przedziale od 0,1 proc. w Kerry, do 4% w Waterford.

INTO jest przekonane, że nie uda się opanować zakażeń w szkołach podstawowych i ich ilość nadal będzie wzrastać, co odzwierciedlać będzie stan całej skali zakażeń w ujęciu krajowym, a zgodnie z rosnącą trajektorią przypadków pozytywnych. Mówi się też, że o ile ilość przypadków zakażeń wśród kadry nauczycielskiej wzrośnie, dyrektorom szkół, jeszcze trudniej będzie znaleźć zastępstwa, a to może oznaczać odsyłanie uczniów do domów.

Większą ilość pozytywnych przypadków koronawirusa w szkołach możemy też zacząć obserwować, kiedy do szkół wejdą do użycia testy antygenowe, co stanie się w następny poniedziałek.

Obecnie lokalne Zespoły ds. Zdrowia Publicznego, nawiązują ścisłą współpracę z dyrektorami szkół i oceniają poziom ryzyka w placówkach, w których dochodziło lub nie do zakażeń. Szkoły proszą też rodziców i opiekunów, aby uczeń, który uzyskał pozytywny wynik w kierunku koronawirusa, pozostał w domowej izolacji, a szkoła była o tym powiadomiona. Dyrektorzy zwrócą wtedy uwagę rodziców uczniów kontaktów, że mogło dojść do zakażenia szkolnego. Ważne jest też, że dziecko może pozostawać w szkole, dopóki nie ma objawów chorobowych lub nie otrzyma pozytywnego wyniku testu Covid-19.

Związek INTO wezwał Departament Zdrowia i Edukacji, żeby przeprowadziły przegląd planów reagowania w przypadku covidowych zakażeń szkolnych, a jednocześnie, nauczyciele chcą, przywrócenia śledzenia kontaktów w szkołach. INTO zwróciło się też do HIQA, aby ten organ przeprowadził przegląd przepisów dotyczących minimalnego wieku noszenia masek. Dzieje się tak, ponieważ w szkołach, wiele osób, w tym dzieci, przebywa w dużej ilości na ograniczonej i słabo wentylowanej przestrzeni.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Poland reports 18,88
Test antygenowy dla
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська