Wzrosła ilość ataków na funkcjonariuszy Gardy

Policjanci raportują, iż w ostatnim tygodniu, znacznie częściej pluto i kasłano na nich, o czym powiedział komisarz An Garda Siochána Drew Harris.

W całym okresie pandemii odnotowano 70 przypadków ataków plucia i kasłania w kierunku pełniących służbę funkcjonariuszy, z czego 6 w ubiegłym tygodniu. Komisarz Drew Harris powiedział, że większość mieszkańców nadal stosuje się do zaleceń władz, więc zachowują odpowiedni dystans, ale i przestrzegają innych ograniczeń, jednak wzrosła też grupa, która nie szanuje obowiązujących obostrzeń.

Właśnie w przypadkach, kiedy policjanci interweniują, więc albo prowadzą kontrolę lub upominają osoby łamiące zakazy, dochodzi do ataków na przedstawicieli prawa, dodał komisarz Harris.

Za każdym razem takie zachowanie kończyło się skierowaniem wniosku do sądu, a te zajmowały się wymierzeniem kary wobec atakujących policjantów osób. Każdorazowo zaatakowany policjant kierowany był też na badania i 14-dniową kwarantannę.

W 241 przypadkach, jakie miały miejsce od chwili nadania Gardzie specjalnych uprawnień, konieczne stało się korzystanie z nich, czyli funkcjonariusze dokonywali aresztowań lub zatrzymań, a i kierowali wnioski o ukaranie przez sądy. Ogółem od chwili wprowadzenia blokady kraju policjanci z wyspy interweniowali 1621 razy i zawsze chodziło o naruszanie lub łamanie przepisów pandemicznych.

Komentujący tę sprawę minister zdrowia Simon Harris powiedział, iż są to zachowania „godne pożałowania”, a ostre potraktowanie sprawców przez sądy, powinno być przestrogą dla innych osób.

Bogdan Feręc

Źr: Garda

Polska-IE: Udostępnij...
Farmy wiatrowe powst
Wyspa tylko dla ptak
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish