Wzrósł ruch samochodowy

AA Ireland przeprowadziło analizę wzrostu natężenia ruchu drogowego w kraju, a dane sugerują, że tuż po wejściu w życie pierwszej fazy odmrożenia, na irlandzkich drogach i ulicach jest o 42% samochodów więcej.

Pierwsze efekty odmrożenia kraju, w tym wydłużenia odległości od domu, w której można poruszać się bez żadnych konsekwencji, widoczne były w mijającym tygodniu, informuje AA Ireland. Obecnie ruch na ulicach i drogach w kraju jest już znacznie większy, ale daleko mu jeszcze do tego sprzed pandemii. Nie oznacza to jednak, że ulice są nadal swobodnie przejezdne, bo już w pierwszych dniach po 18 maja, tworzyły się gdzieniegdzie korki.

Ogółem na drogach w całej Irlandii ruch samochodowy wzrósł po zniesieniu niektórych ograniczeń o 42%, czyli dokładnie tak samo, jak na autostradzie M11. Co ciekawe, na autostradzie M50, która okala Dublin, ruch zwiększył się tylko o 32%, co nieco zdziwiło prowadzących badania. W porównaniu do danych z ubiegłego roku, natężenie ruchu na autostradzie M50, jest obecnie na poziomie 54,3%, a na M6 w okolicach Galway, na poziomie 48,3% w stosunku do ruchu, jaki notowany był w analogicznym okresie 2019 roku.

Dyrektor ds. konsumenckich w AA Ireland Conor Faughnan stwierdził, że ruch na ulicach znacznie zwiększy się po uruchomieniu drugiej fazy odmrażania, bo wtedy do pracy wróci duża grupa osób, a to oznacza, że i więcej samochodów pojawiać się będzie na ulicach. AA Ireland oczekuje wzrostu natężenia ruchu do ponad 60%, czyli powrócą też zatory, przede wszystkim na najbardziej uczęszczanych drogach i głównych arteriach miast.

Jak ocenia AA Ireland, ruch po zdjęciu wszystkich ograniczeń, może być też niższy, niż jeszcze w pierwszych miesiącach roku, a to za sprawą zapowiedzi wielu firm, które proponowały będą zatrudnionym przez siebie osobom, pracę zdalną w domach.

Bogdan Feręc

Źr: AA Ireland

Polska-IE: Udostępnij...
Jaguar Land Rover na
Ciepło z przelotnym
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish