Wzrasta produkcja energii elektrycznej wytwarzanej siłami natury

Pierwszy kwartał tego roku przyniósł doskonałe wyniki w zakresie wykorzystania energii elektrycznej w Irlandii i to źródło staje się powoli najważniejszym dostarczycielem prądu do naszych domów.

To wręcz doskonała wiadomość, chociaż do pełni szczęścia jeszcze bardzo daleko, ale co ważne, Republika stopniowo uniezależnia się od dostaw prądu. W pierwszych trzech miesiącach 2020 roku wiatr był jednym z trzech głównych źródeł dostarczania energii elektrycznej na wyspie i turbiny wiatrowe wytworzyły aż 44% całej energii, jaka zużyta była w Irlandii.

Urząd ds. Zrównoważonej Energii poinformował, iż wiatraki wytworzyły 3390 gigawatogodzin (GWh) prądu, co do tej pory, nie było odnotowywane na wyspie.

Gaz, czyli drugie, uważane za czyste źródło energii dostarczył nam 3234 GWh energii, więc powoli Irlandię będzie można nazywać zieloną energetycznie, dodał dyrektor generalny Irish Wind Energy Association David Connolly.

Dyrektor Connolly jest też przekonany, że zmiany, jakie zachodzą w zakresie pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, pozwolą w niedługim czasie powiedzieć, iż to tylko kwestia czasu, jak wiatr stanie się najważniejszym źródłem dostarczania energii elektrycznej w Irlandii.

Ostatni rok – mówił dalej Connolly, wyraźnie pokazał, że czynione przez ostatnie lata inwestycje, zaczynają przynosić rezultaty, a w konsekwencji, odchodzenie od wytwarzania energii w sposób zanieczyszczający powietrze, a i zmniejszają się zagraniczne zakupy prądu, co pozwoli w latach kolejnych, na prawe całkowite uwolnienie się od dostawców zewnętrznych.

Branża energii wiatrowej w roku poprzednim dostarczyła odbiorcom w kraju, 1/3 prądu, jaki zużywają gospodarstwa domowe, a w tym roku wskaźniki mogą zbliżyć się do nawet 50%.

Bogdan Feręc

Źr: Sustainable Energy Authority of Ireland

Polska-IE: Udostępnij...
Czy koronawirus zmie
Rośnie ilość skar
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish