Wznowienie prac budowlanych – priorytetem rządu

Minister Darragh O’Brien, który w rządzie odpowiedzialny jest za budownictwo, powiedział, że priorytetem rządu stało się, aby w kwietniu ruszyły w Irlandii budowy.

Możliwe, że dziać się to będzie stopniowo, ale takie działania są konieczne, aby zacząć nadrabiać opóźnienia w powstawaniu nowych domów i obiektów ważnych z punktu wiedzenia państwa. Minister O’Brien dodał jednak, iż nie można mieć jeszcze żadnej pewności, że taka decyzja zostanie podjęta i po 5 kwietnia, budowy w kraju, otrzymają pozwolenie na wznowienie prac. Aktualnie, kontynuował minister, a nawiasem mówiąc, nie powiedział niczego nowego, prace budowlane toczą się przy powstawaniu domów socjalnych oraz innych przedsięwzięć infrastrukturalnych, ale wyłącznie tam, gdzie jest to uwarunkowane potrzebami kraju.

Ważne przy podejmowaniu decyzji o uruchomieniu placów budów będą wskaźniki zachorowań, ale również ilość transmisji wirusa, a także ilość skierowań, jakie na testy w kierunku koronawirusa, wystawiane są przez lekarzy.

Rząd rozumie pilną potrzebę wznowienia prac budowlanych, uznał budownictwo za usługę podstawową, ale musi brać również pod uwagę bezpieczeństwo pracowników budowlanych i zatrudnionych w firmach kooperujących z budownictwem.

Minister Darragh O’Brien:

– Sektor budowlany radził sobie podczas pandemii w bardzo bezpieczny sposób, a powodem, dla którego sektor został skutecznie zamknięty, było po prostu rozwiązanie problemu przemieszczania się ludzi, gdy wariant był niezwykle aktywny na początku stycznia. Od tego czasu około 40% sektora pozostaje otwarte, w projektach budownictwa socjalnego i strategicznych miejscach państwowych, takich jak Krajowy Szpital Dziecięcy i inne. Następnym krokiem jest, aby sprawdzić, co możemy zrobić, ale nie podjęto jeszcze żadnej decyzji. Spotkamy się w przyszłym tygodniu, aby to ocenić, ale jako minister ds. mieszkalnictwa doskonale zdaję sobie sprawę, że każdego tygodnia, gdy sektor mieszkaniowy jest zamknięty, opóźnia to prace i w tym roku zostanie oddanych 800 mniej domów, zarówno publicznych, jak i prywatnych, co ma duży wpływ w przyszłość. Z pewnością przyjrzymy się danym, które posiadamy i skorzystamy z porad dotyczących zdrowia publicznego, ale oczywiście budownictwo jest obszarem, któremu przyglądamy się bardzo, bardzo uważnie. Myślę, że teraz jesteśmy w miejscu, w którym na szczęście będziemy mogli dokonać przeglądu. Nie ma co do tego żadnych gwarancji i nie odbyły się jeszcze żadne szczegółowe dyskusje między mną a premierem oraz kolegami z rządu, ale w przyszłym tygodniu będzie to absolutny priorytet z myślą o ogłoszeniu pod koniec przyszłego tygodnia lub w weekend, co nastąpi od 5 kwietnia.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Maseczki pozostaną
Prezydent Higgins ot
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian