Wziewna szczepionka Covid-19

Firma z siedzibą w Galway czyni starania, aby wprowadzić do użycia wziewną szczepionkę przeciwko Covid-19.

Na pierwszy ogień poszłyby właśnie Chiny, gdzie już w przyszłym roku taka forma szczepienia może być wprowadzona, ale mówi się też, że takim rozwiązaniem interesują się też inne kraje, w tym w Europie. Firma Aerogen z irlandzką siedzibą w Galway dodaje, że o ile ich preparat i rozwiązanie zostanie zatwierdzone, może wprowadzić do użycia tę formę szczepień, najdalej w kilka miesięcy.

Wg przedstawicieli konsorcjum, ich szczepionka, raczej nie zastąpi tradycyjnych szczepień, ale będzie mogła być używana na nagłych wypadkach.

Aerogen opracował tę „szczepionkę” i sposób jej podawania we współpracy z firmą CanSinoBio, a zarówno forma, jak i sam preparat, może być bardzo pomocny w światowej walce z wirusem w roku następnym i latach kolejnych.

Technologia podawania będzie też rozwijana, a niektórzy dodają, iż może całkowicie zmienić sposób aplikacji szczepionek na świecie. Szczepionka wziewna charakteryzuje się też tym, że można jej używać znacznie mniej, niż preparatu podawanego dożylnie i dawkę określono na 1/5 standardowego zastrzyku.

Chińska szczepionka przechodzi teraz badania i poddana została przeglądowi przez National Medical Products Administration, czyli przez chińskiego regulatora, a prowadzone są już badania kliniczne na grupie kilkuset pacjentów. Badania przeszły do fazy trzeciej.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська