Wyższe stopy oprocentowania w AIB, EBS i Haven

Klienci od dzisiaj płacą jeszcze wyższe oprocentowanie w wymienionych bankach, więc jest to reakcja na podniesienie stóp oprocentowania kredytów hipotecznych przez Europejski Bank Centralny.

Grupa AIB powiedziała, że klienci, od dawna powinni liczyć się z podniesieniem stóp procentowych dla stałych i zmiennych stóp procentowych kredytów hipotecznych, wraz ze wzrostem oprocentowania depozytów. Nowe oprocentowanie dla stałych stóp procentowych będzie wyższe od 0,15 do 0,70 punktu procentowego.

W przypadku wzrostu o 0,70 punktu proc. jest to jedna z najwyższych podwyżek stóp oprocentowania kredytów hipotecznych, jakie zastosowały największe banki w Irlandii, co może mieć druzgocący wpływ na obecnych kredytobiorców.

W przypadku zmiennych stóp oprocentowania, te podniosą się o 0,65 punktu.

Nowe stałe oprocentowanie kredytów hipotecznych zaczęło obowiązywać dzisiaj, a jest to już kolejna podwyżka stóp procentowych w tym roku.

AIB zaznacza, że nowe stałe oprocentowanie, nie będzie miało wpływu na obecnych kredytobiorców, ponieważ nowe stawki przewidziane są dla osób, które będą ubiegać się o kredyt hipoteczny.

Zmienne oprocentowanie w AIB, Haven i EBS wzrośnie nawet do 4,15 proc., natomiast zmienna stopa oprocentowania kredytów hipotecznych EBS wzrośnie o 0,45 proc.

O ile przełożyć zmienne oprocentowanie na kwoty realne, to przy kredycie o wartości 300 000 €, klienci zapłacą bankom średnio o 125 € miesięcznie więcej, niż było to do tej pory. W niektórych przypadkach miesięczny wzrost wyniesie ok. 100 €, ale będą też takie, które przekroczą 150 € miesięcznie. Wszystko jednak zależeć będzie od podwyżki stopy oprocentowania i banku, w jakim zaciągnięty został kredyt hipoteczny.

Analitycy ds. rynku nieruchomości mówią, że w takiej sytuacji, całe pokolenie wypchnięte zostaje z rynku hipotecznego, a sytuacja może się utrzymywać nawet przez najbliższą dekadę, więc kolejne tysiące osób, nie będzie miało zdolności kredytowych, by myśleć o zakupie własnego domu.

To z kolei wpływać będzie na rynek najmu w Irlandii, a jedynym rozwiązaniem mogą stać się domy socjalne dostarczane przez państwo.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Tierra Mallorca on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Wojna na Ukrainie mo
Nowe połączenie pr