Wyższe PRSI – więcej świadczeń opieki społecznej

Wicepremier Leo Varadkar zapowiedział, iż gabinet, chciałby rozwinąć system ochrony społecznej, ale nie obędzie się to bez dodatkowych kosztów.

Coś za coś”, stwierdził lider Fine Gael, więc o ile irlandzki system ochrony społecznej ma być zmieniony, czyli dać wszystkim zatrudnionym płatności z tytułu czasowej niezdolności do pracy, ale i rozwinięty być na grupy pracowników, którym do tej pory, nie należały się przywileje wynikające ze stosunku pracy, trzeba będzie to w jakiś sposób sfinansować. Wg wicepremiera można zrobić to tylko w jeden sposób, a tym ma być podniesienie składek, które finansują system świadczeń opieki społecznej.

Leo Varadkar wyraźnie zasugerował w ten sposób, iż o ile zmiany wejdą w życie, a ma nadzieję, że stanie się to za kadencji tego rządu, wrośnie wysokość składki PRSI.

Sprawa dotyczy głównie pracowników zatrudnionych w sektorze prywatnym, ale nie tylko ich, bo z niepełnych świadczeń społecznych, korzystają również niektóre osoby zatrudnione na tzw. państwowych posadach. Nowe zasady świadczeń społecznych objęłyby swoim zasięgiem zarówno pracowników, jak i pracodawców, ale i przedsiębiorstwa, które obecnie, nie mogą korzystać z tej formy wsparcia społecznego.

Już czerwcu pojawił się w rządowych gabinetach program podniesienia zasiłku chorobowego i zmian w systemie emerytalnym, a wraz z nim, kilka propozycji, które koncentrowały się na sfinansowaniu nowych zasad. Wszystkie jednak wiązały się z podniesieniem klas PSRI, co pozwoli pozyskać fundusze na dodatkowe obciążenia, jakie wynikną z nowych przepisów.

Wicepremier dodał jednak, że o ile system zacznie działać w bardzo rozbudowanej formie, pozwoli na podniesienie kwoty zasiłku chorobowego dla wszystkich opłacających składki PRSI, zwiększenie pomocy dla emerytów, a może nawet uda się zmienić zasady płatności z tytułu krótkotrwałej niezdolności do pracy i ujrzymy model, który stosowany jest w większości państw na kontynencie europejskim.

W tym przypadku dużo mówi się o płatności chorobowej od pierwszego lub trzeciego dnia zwolnienia lekarskiego, ale nie należy tego czytać, jako gotowy przepis, który wejdzie w życie, albowiem są to dopiero rozważania Ministerstwa Zdrowia, Ochrony Socjalnej oraz Departamentu Zatrudnienia.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Potyczki słowne prz
Sinn Féin złoży p
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian