Wyższe kary nie zapobiegają popełnianiu przestępstw

Dzisiaj w parlamencie odbędzie się spotkanie Komisji Sprawiedliwości Oireachtas, a na tym członkowie tego ciała usłyszą, iż nie można wyłącznie podnosić kar za przestępstwa, by kraj był bezpieczniejszy.

Jak przekonywać mają parlamentarną Komisję Sprawiedliwości członkowie Irish Penal Reform Trust (IPRT), by podnieść bezpieczeństwo mieszkańców Irlandii, należy analizować wydarzenia, ale też wprowadzać środki, które w przyszłości, zapobiegać będą zachowaniom godzącym w ogół społeczeństwa. Komisja wspólna Dáil i Seanad usłyszy też, iż „surowsze wyroki, nie ograniczają ponownego popełniania przestępstw”, co powinno skutkować odmiennym od obecnego podejściem do recydywistów.

IPRT doda, co zostało już zapowiedziane, aby zmienić też sposób postępowania z przestępcami, którzy zakończyli już wykonywanie wyroków, głównie pozbawienia wolności, żeby odciągnąć ich od powrotu na drogę występku, więc powrotu do dawnych, zabronionych prawem zachowań.

Rząd powinien przyjąć rozwiązania, które w sposób wyraźny, zapobiegać będą zachowaniom antyspołecznym lub przynajmniej je ograniczać w stopniu wysokim, co pozwoli na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Mowa jest tu przede wszystkim o podniesieniu poziomu bezpieczeństwa w środkach komunikacji publicznej, ale też w godzinach nocnych, z uwzględnieniem płci. Rząd powinien w tym zakresie podjąć współpracę z systemem sądownictwa i karnym, by wypracować środki zapewniające wyższy poziom bezpieczeństwa.

W swoim dzisiejszym wystąpieniu przed Komisją p.o. dyrektora wykonawczego w IPRT Molly Joyce powie, że więzienia, same w sobie, nie chronią przed powrotem na drogę recydywy, ani nie powstrzymują od popełniania przestępstw po opuszczeniu murów zakładu karnego. Ten środek po prostu nie działa i powinien być zmieniony.

Z zapowiedzi posłów zasiadających w Komisji Sprawiedliwości wiemy natomiast, iż są oni otwarci na propozycję zmian i wprowadzenia nowych form pracy z więźniami, by zmniejszyć ryzyko powrotu do działalności przestępczej.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Gabinet zajmie się
Dodatek opałowy w d
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська