Wytyczne dla rodziców dzieci szkolnych

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego Departament Edukacji postanowił wydać wytyczne dla rodziców, by pomóc w ocenie stanu zdrowia uczniów, a i wyjaśnić, kiedy dziecko może do szkoły iść, a kiedy powinno zostać w domu lub potrzebna jest konsultacja lekarska.


W wytycznych określone zostały okoliczności, uniemożliwiające dziecku lub nastolatkowi pójście do szkoły, a i na jakie symptomy, rodzice powinni zwracać uwagę. W dokumencie dla rodziców mówi się też, jakie należy podjąć środki, aby zabezpieczyć dzieci przed ewentualnym zakażeniem oraz jak postąpić, kiedy pojawią się objawy sugerujące zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Zalecenia Ministerstwo Edukacji opracowało na podstawie informacji pochodzących ze Światowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Dziecko może iść do szkoły, kiedy ma jedynie katar, kicha, ale nie łączy się z tym kaszel. Dzieci młodsze i starsze, mogą chodzić do szkoły, jeżeli nie miały bliskiego kontaktu ze stwierdzonym przypadkiem koronawirusa, lub gdy ich temperatura spadła poniżej 38 stopni.

Dziecko nie może iść do szkoły, jeśli temperatura ciała jest wyższa niż 38 stopni, ma kaszel, duszność, odczuwa zmiany w smaku znanych potraw albo utraci smak całkowicie, a dodatkowo, kiedy straci zmysł powonienia. Uczniowie nie mogą chodzić do szkoły, jeżeli miały kontakt z osobą z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.

To nie koniec porad, bo są jeszcze te, które dotyczą środków bezpieczeństwa, więc o ile u dziecka szkolnego stwierdzi się jeden z objawów, należy zatrzymać je w domu przez 48 godzin i obserwować. Jeżeli objawy nie miną lub przybiorą ostrzejszą formę, wymagana jest w takim przypadku konsultacja lekarska. Jeżeli u dziecka zdiagnozuje się zakażenie koronawirusem, wszyscy mieszkańcy gospodarstwa domowego powinni ograniczyć swoją aktywność, poddać się testom, a jednocześnie samoizolacji.

Rodzice powinni również zachęcać dzieci do regularnego mycia rąk, używania chusteczek higienicznych, zakrywania ust i nosa podczas kichania lub kasłania, a i zabronić dzielenia się rzeczami osobistymi, czyli zabawkami lub przyborami szkolnymi. Nie wolno również dzielić się jedzeniem, bo i to jest potencjalnym siedliskiem koronawirusa.

Dzieci ze szkół podstawowych, nie muszą nosić osłon twarzy, jednak takie zalecane są uczniom wszystkich szkół ponadpodstawowych. Maseczki lub inne osłony twarzy powinni nosić natomiast nauczyciele, personel szkolny oraz kierowcy autobusów szkolnych. Pracownicy szkół i innych placówek edukacyjnych oraz opieki nad dziećmi powinni starać się zachowywać dwumetrowy dystans społeczny, również podczas przerw.

Więcej porad można znaleźć na stronie gov.ie/returntoschool lub hse.ie/coronavirus, a ulotka informacyjna zostanie udostępniona rodzicom za pośrednictwem szkół.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Education

Polska-IE: Udostępnij
Coraz bliżej szczep
Chocholi taniec, czy