Wystawa „Balladyna w Teatrze”

Małżonka Prezydenta odwiedziła warszawską Galerię Kordegarda, gdzie prezentowane są dzieje sceniczne Balladyny” Juliusza Słowackiego. Dramat jest lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania, a do udziału w akcji zaprasza Para Prezydencka. 

Narodowe Czytanie 2020

Już w najbliższą sobotę, 5 września odbędzie się Narodowe Czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Lektura dziewiątej odsłony wydarzenia jest wybitnym dziełem polskiego romantyzmu powstałym na emigracji autora w Paryżu, w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu.

Dramat wywarł duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jego liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem publiczności.

Wystawa “Balladyna w Teatrze”

W dniach 20 sierpnia-13 września w warszawskiej Galerii Narodowego Centrum Kultury „Kordegarda” można oglądać wystawę poświęconą dziejom scenicznym „Balladyny” od stycznia 1868 roku, gdy po raz pierwszy została odegrana w Krakowie, do współczesności. Ekspozycję przywołującą kilkanaście najważniejszych lub najgłośniejszych przedstawień dramatu zwiedziła dziś Agata Kornhauser-Duda. Pierwszej Damie towarzyszył Wojciech Kolarski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Zgromadzone afisze, plakaty, fotografie, projekty scenograficzne i rekwizyty ukazują jak romantyczna tragedia, która nie doczekała się prapremiery za życia autora była wystawiana w późniejszych epokach przez wybitnych reżyserów i scenografów.

Prezydent.pl

Polska-IE: Udostępnij
PO 10 LATACH WYTĘŻ
Premier Mateusz Mora