Wyspa znana m.in. z Gwiezdnych Wojen pozostanie zamknięta

Urząd Robót Publicznych, który nadzoruje wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO wyspę Skellig Michael, położoną na Oceanie Atlantyckim, 11,6 kilometra od półwyspu Iveragh w hrabstwie Kerry, zadecydował, że ten turystyczny skrawek lądu, pozostanie zamknięty dla turystów do końca roku.

Wcześniej nie było pewne, czy wyspa zostanie udostępniona dla ruchu turystycznego, a ten odbywa się tam wyłącznie w sezonie letnim, ponieważ the Office of Public Works analizował sytuację epidemiologiczną w Irlandii. Na podstawie zebranych informacji zadecydowano, iż w tym roku wyspa nie będzie jednak dostępna dla ruchu turystycznego, więc nie będzie można oglądać tam ruin klasztoru i działającej latarni morskiej, ani miejsc bytowania i lęgowisk ptaków morskich.

Wg Urzędu Robót Publicznych nie ma możliwości, aby 15 dwunastoosobowych łodzi, które mają licencję na przewożenie turystów na wyspę, mogły zapewnić odpowiedni dystans społeczny, podobnie jak problematyczne mogłoby to być na samej wyspie podczas jej zwiedzania. Na wyspie znajdują się wąskie trasy wędrówek, a te są ogrodzone barierkami i linami, a w takim przypadku, nie ma możliwości uniknięcia kontaktu z nimi, więc to kolejny powód, by Skellig Michael pozostawić zamkniętą.

The Office of Public Works w swoim komunikacie podkreśla, iż decyzję podjęto „wyjątkowo niechętnie”, ale było to konieczne z powodu wciąż istniejącego ryzyka zakażeń koronawirusem.

Bogdan Feręc

Źr: OPW

Polska-IE: Udostępnij...
Ekspert WHO: „To n
Woodie’s nie wpuś
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish