Wyspa wysokich cen

Wydaje się, że wysokie ceny na wyspie utrudniać będą życie nie tylko jej mieszkańcom, ale mogą przyczynić się również do zmniejszenia ruchu turystycznego.

Turyści odwiedzający Irlandię, ale i jej stali mieszkańcy, którzy spędzają swój wolny czas na łonie przyrody, wypożyczają samochody, by móc sprawnie przemieszczać się po okolicy, jednak ta forma mobilności, stała się ostatnio bardzo droga. Wynajęcie samochodu może wkrótce okazać się jeszcze droższe, bo w okresie wakacyjnym, ceny najmu zazwyczaj rosły.

Już teraz wynajęcie samochodu w niektórych miastach w kraju droższe jest o ok. 30%, a w Dublinie droższe o 50% w porównaniu do wielu europejskich miast.

Obecnie zarezerwowanie samochodu na lipiec jest wręcz dramatycznie drogie, bo za dwa tygodnie trzeba zapłacić nawet 2000 €, ale to nie koniec wysokiego kosztu najmu, gdyż czym bliżej wakacji, ceny będą ponownie wzrastać.

O szoku cenowym otwarcie mówią turyści z Ameryki, którzy bardzo często za cel swojego wakacyjnego wypoczynku wybierają Irlandię, a jeden z takich, który podzielił się z irlandzką prasą swoją historią, powiedział, że mógłby wynająć na wyspie auto na trzy tygodnie, ale musi za to zapłacić 10 000 €.

Drożyznę w firmach zajmujących się wypożyczaniem samochodów potwierdzają również mieszkańcy kraju, ale i nasi wschodni sąsiedzi, bo i ci chętnie pojawiali się w Irlandii, ale do podróży po wyspie używali wynajętych samochodów. Wielu Brytyjczyków stwierdza, iż nadal chcą spędzić wakacje w Irlandii, ale tym razem, przeprawią się promem z własnym samochodem, bo będzie ich to kosztować mniej, niż wynajęcie auta na Zielonej Wyspie.

Powodem tak wysokich cen za wynajęcie samochodu mają być problemy z zaopatrzeniem w pojazdy, a te oprócz sprzedawców odczuwają też firmy odnajmujące pojazdy, ale i rosnące koszty ubezpieczeń.  Mówi się też, że znacznie częściej dochodzi do wypadków na drogach, więc rosną koszty naprawy floty pojazdów, co podnosi koszt prowadzenia działalności, więc w konsekwencji, cena najmu samochodu jest bardzo wysoka.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Gabinet pobudzić ch
Skokowy spadek sprze
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська